36. W zamieci
Od kolebki przez życie [fragmenty]
p. 212-213
Texte intégral
1Święta i wakacje spędzaliśmy w domu. Wyobrazić sobie trudno coś bardziej ożywionego, jak wyjazd z zakładu takiego jak koszary chłopców, zimową zwłaszcza porą. Zapanowuje nagle ruch nie do opisania. Zajeżdżają co moment sanie i sanki, zaprzężone parą lub czterema w lejc końmi, i zabierają nieposiadającą się z uradowania młódź. Pożegnania pomiędzy kolegami odbywają się szybko, przechwałki w powietrzu się krzyżują. Przedmiotem przechwałek były konie. Ten, po kogo przysłano chmyzy1 folwarczne, nos na kwintę spuszczał. Ten, po kogo zajechały konie stajenne, czwanił się i wynosił.
2– Chodź ino, zobacz: w dyszlu wilczaty, w lejcu siwy, o których ci opowiadałem... Na szyjach mają dzwonki...
3Fantazja ukraińska grała. Najjaskrawiej z nią występowali Zapolscy i Sagatowscy. Starszy Sagatowski, chłopak rudy i piegowaty, gdy po niego sanki w cztery konie zaprzężone zaszły, natychmiast na kozioł wskoczył, furmana po tłumoki wysłał, i począł po podwórzu ósemki wywijać, strzelając z bata z ręki raz prawej, znów lewej. Szło mu to doskonale. Konie chodziły, jak skoczki po linie, wykonywując zwroty, jakie im nadawała wprawna młodego woźnicy ręka. [...]
4Po nas w czasie owym przyjechała była matka. Oprócz nas dwóch miała jeszcze do zabrania siostrę moją Bronisię, która się uczyła w Ićce2, u państwa Rubczyńskich, rodziców pojedynkowego przeciwnika mego. Podróż mieliśmy bardzo uciążliwą. Gdyśmy już do domu dojeżdżali, zaskoczyła nas noc i zawieja śnieżna. Minęliśmy Markówkę; do Wysokiej Grobli mieliśmy nie więcej, jak pół mili; na pół mili tej zbłądziliśmy i trzykrotnie do Markówki wracali. Konie lejcowe3 w jar jakiś wpadły, wydobywać je trzeba było. Furman i lokaj uparli się, do domu dojechać koniecznie chcieli; musieli jednak ustąpić: nocowaliśmy w Markówce.
5PRZEDRUK ZA: Teodor Tomasz Jeż [Zygmunt Miłkowski], Od kolebki przez życie. Wspomnienia, do druku przygotował Adam Lewak, wstęp Aleksander Brückner, Kraków 1936, t. 1, s. 167–168.
Notes de bas de page

Le texte seul est utilisable sous licence Creative Commons - Attribution - Pas d'Utilisation Commerciale - Pas de Modification 4.0 International - CC BY-NC-ND 4.0. Les autres éléments (illustrations, fichiers annexes importés) sont « Tous droits réservés », sauf mention contraire.