Podziękowania
p. 9-10
Texte intégral
1Wierzę w siłę kobiecych genealogii, w ich przygodność, jak również w to, że zawsze pozostają kwestią świadomych wyborów. Nie jesteśmy bowiem samorodne, nasze biografie nie istnieją w oderwaniu od wcześniejszych historii – zawsze poprzedza nas jakaś przeszłość, w której kobiety żyły, pisały, działały i toczyły walki o naszą przyszłość. Kształtowanie genealogii odbywa się więc w ruchu ciągłych rekonfiguracji, za sprawą których moje ścieżki splotły i splatają się z wieloma wspaniałymi kobietami – nauczycielkami, mentorkami, przyjaciółkami, działaczkami, współpracownicami, czytelniczkami i autorkami inspirujących mnie prac. To właśnie dzięki ich ogromnej pracy, nieustającej walce oraz wysiłkom wkładanym w kształtowanie świata i kultury, stwarzających przestrzeń dla tego, co kobiece, mogła powstać moja książka, dlatego pragnę ją im wszystkim zadedykować.
*
2Niniejsza książka jest zmienioną wersją rozprawy doktorskiej zatytułowanej Poetyka rozkwitania. (Nowy) materializm feministyczny, obronionej w 2015 roku na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na ostateczny kształt tej książki wpływ miało wiele osób, jednakże nieoceniony wkład w jej powstanie zawdzięczam przede wszystkim dwóm niezwykłym kobietom, których mądrość i przyjaźń towarzyszą mi nie tylko w pracy naukowej, lecz również w każdym momencie życia.
3Pragnę zatem podziękować mojej promotorce, opiekunce naukowej i duchowej, prof. dr hab. Krystynie Kłosińskiej, której praca, nauczanie oraz teksty zawsze otwierały przede mną nowe perspektywy myślowe, ucząc innego spojrzenia na świat i kształtując wrażliwość nie tylko we mnie, lecz również w kolejnych pokoleniach badaczek. To właśnie profesor Kłosińska zaszczepiła we mnie miłość do francuskiej myśli feministycznej, a jej prace wytyczyły kierunek moich naukowych poszukiwań i fascynacji oraz wpłynęły na późniejsze wybory lekturowe, których efektem jest niniejsza książka.
4Szczególne podziękowania należą się również recenzentce mojej rozprawy doktorskiej, a także surowej i jednocześnie nad wyraz cierpliwej nauczycielce, prof. Luce Irigaray, której życie i myśl są dla mnie przykładem heroicznej i nieustającej walki o świat, w którym nie będzie miejsca i przyzwolenia na żadne formy wyzysku i wykluczenia. Moje spotkania z profesor Irigaray, zarówno te intelektualne, jak i personalne, zawsze stanowią wyzwanie i są doświadczeniem niezwykłym, ponieważ przywracają mi wiarę w to, że taki świat może istnieć: w nas i między nami. Za tę bezcenną lekcję pragnę jej z całego serca podziękować.
5Równie serdeczne podziękowania kieruję pod adresem prof. dr. hab. Adama Dziadka, mojego nauczyciela akademickiego i recenzenta rozprawy doktorskiej, za wnikliwą lekturę i niezwykle cenne uwagi, które pozwoliły mi przemyśleć od nowa kilka głównych wątków tej pracy.
6Książka ta nie powstałaby bez instytucjonalnego wsparcia Dyrekcji Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego, dzięki czemu mogłam realizować wyjazdy na seminaria i konferencje organizowane przez Luce Irigaray. Podziękowania kieruję pod adresem zarówno byłego Dyrektora Instytutu, prof. dr. hab. Krzysztofa Kłosińskiego, jak i obecnych Dyrektorów: prof. dr. hab. Krzysztofa Uniłowskiego oraz dr. hab. prof. UŚ Macieja – Tramera za bezwarunkowe poparcie wszystkich moich pomysłów i projektów badawczych, z którymi wiązała się konieczność odbycia wielu wyjazdów zagranicznych.
7Możliwość zdobycia cennych materiałów naukowych i rozwijania moich pasji badawczych zyskałam w trakcie odbywania stażu w Uniwersytecie w Tilburgu w Holandii w latach 2011-2012 pod troskliwą opieką prof. dr Marie Bekker, której także pragnę serdecznie podziękować. Dziękuję również seminarzystkom prof. Luce Irigaray, z którymi miałam okazję spotykać się i dyskutować w trakcie seminariów i konferencji organizowanych na uniwersytetach w Bristolu, Nottingham i Paryżu, a także wszystkim osobom, które czytały moje teksty i z którymi mogłam o nich rozmawiać czy to prywatnie, czy w trakcie konferencji naukowych.
8I wreszcie z całego serca dziękuję mojej Rodzinie, Przyjaciółkom i Przyjaciołom, Koleżankom i Kolegom oraz wszystkim bliskim mi osobom, a zwłaszcza Rodzicom i Olkowi, bez wsparcia, wiary i cierpliwości których moja praca nie byłaby możliwa.

Le texte seul est utilisable sous licence Creative Commons - Attribution - Pas d'Utilisation Commerciale - Pas de Modification 4.0 International - CC BY-NC-ND 4.0. Les autres éléments (illustrations, fichiers annexes importés) sont « Tous droits réservés », sauf mention contraire.
Zapomniana rewolucja
Rozkwit kobiecego pisania w dwudziestoleciu międzywojennym
Agata Araszkiewicz
2014
Warszawa w oczach pisarek
Obraz i doświadczenie miasta w polskiej prozie kobiecej 1864-1939
Małgorzata Büthner-Zawadzka
2014
Płeć i naród : Trans/lokacje
Maria Komornicka/Piotr Odmieniec Włast, Else Lasker-Schüler, Mina Loy
Karolina Krasuska
2012
Problem religii w polskich dziennikach intymnych
Stanisław Brzozowski, Karol Ludwik Koniński, Henryk Elzenberg
Katarzyna Nadana-Sokołowska
2012
Poradzieckie
Najnowsza migracyjna literatura żydowska w Stanach Zjednoczonych
Karolina Krasuska
2021