URL originale : https://books.openedition.org/iblpan/1830
Genologia i antropologia. Pytania o prozę niefikcjonalną
p. 198-221
Texte intégral
1Omówienie obecnej sytuacji niefikcjonalnej prozy dyksursywnej jest o tyle kłopotliwe, że już samo użyte w tytule opisowe określenie przedmiotu dość niejednoznacznie ustala zakres niniejszych rozważań. Jako najważniejsze obszary prozy niefikcjonalnej wskazywano zazwyczaj trzy główne odmiany piśmiennictwa dokumentalnego – literaturę faktu (obejmującą przede wszystkim reportaż i formy pokrewne, na przykład relacje z podróży), esej oraz wszelkie gatunki tzw. literatury dokumentu osobistego (autobiografię, dziennik, pamiętnik, wspomnienia)1. Doprecyzowanie tytułowej formuły określeniem „dyskursywna” kieruje już jednak naszą uwagę w stronę zapisów o strukturze argumentacyjnej, odwołujących się do abstrakcyjnych pojęć i odtwarzających pewien spójny tok myślenia. Przy takim wyprofilowaniu problemu na dalszy plan schodzą reportaże i dzienniki, jako formy narracyjne, oparte na przywiązaniu do zdarzeń i konkretów, w centrum uwagi lokują się zaś m.in. wszelkie odmiany wypowiedzi odwołujące się – choćby pośrednio – do retorycznego modelu tekstu. W istocie zatem okazuje się, że mamy do czynienia z dwoma, odmiennie wykrojonymi, polami zagadnień o częściowo krzyżujących się zakresach. Dodatkowo sprawę komplikuje wieloznaczność takich pojęć jak „fikcja” i „dyskurs”. Sposób rozumienia i definiowania fikcjonalności tekstu artystycznego zmienia się w zależności od tego, czy w opisie mamy do czynienia z refleksją fenomenologiczną, z teorią aktów mowy, czy też z semantyką światów możliwych. Również odniesienie do kategorii dyskursu inny charakter zyskuje w kontekście koncepcji Michela Foucaulta, inny w pracach psycholingiwstycznych i tekstologicznych, a jeszcze inny – w socjologicznych analizach komunikacji społecznej. Już samo opisanie wszelkich kontrowersji terminologicznych i debat teoretycznoliterackich dotyczących tych kategorii – nie mówiąc już o ich uporządkowaniu i rozstrzygnięciu – wymagałoby przygotowania oddzielnej rozprawy2. Dlatego też – ze względu na inaczej określony kierunek dociekań i na przeglądowy charakter prezentowanej pracy – będę odwoływał się do najbardziej dziś rozpowszechnionych sposobów rozumienia obu określeń, bez odwoływania się do szczegółowych eksplikacji i bez wnikania w różne subtelności definicyjne3.
2Takie zamieszanie w nazewnictwie nie musi wszakże stanowić świadectwa beztroski, badawczej niedbałości i dezynwoltury. Jest ono raczej świadectwem kłopotów, jakie teoria literatury ma od dość dawna z wszelkimi utworami, które nie mieszczą się w tradycyjnym podziale na lirykę, dramat i epikę. Zjawiska, które nas tu interesują, nie tworzą wyraźnie określonego zbioru, wyodrębnionego na podstawie jednoznacznie zdefiniowanych kryteriów, lecz raczej składają się na addytywny ciąg tekstów, otwarty na ciągłe korekty i uzupełnienia. Będę więc starał się przyjrzeć sytuacji tej sfery piśmiennictwa, której próbowano czasem przyznać status czwartego rodzaju literackiego, podporządkowując ją m.in. kategorii eseju (o tym pomyśle pisał – zresztą krytycznie – A. S. Kowalczyk4) bądź literatury dokumentu osobistego (tę ideę można kojarzyć z pracami R. Zimanda5). Godzę się przy tym na pewną „magmowatość” przedmiotu, przyjmując proponowany przez kognitywistów model kategoryzacji skalarnej. W centrum uwagi umieszczam zatem teksty, które są zarówno dyskursywne, jak i niefikcjonalne, ale pozwalam sobie też na liczne wycieczki w stronę bardziej peryferyjnych (z przyjętego tu punktu widzenia) tekstów narracyjnych, a odwołujących się do „paktu referencjalnego”, bądź też tekstów dyskursywnych, posługujących się elementami kreacji literackiej (choć z tymi ostatnimi mamy do czynienia znacznie rzadziej6).
3Na sposób postrzegania niefikcjonalnej prozy dyksursywnej w ostatniej dekadzie decydujący wpływ wywarły dwa rodzaje procesów: po pierwsze – chodzi tu o przemiany wynikające z wewnętrznej dynamiki badań humanistycznych, o perypetie samej nauki o literaturze oraz o jej filiacje z pozostałymi dyscyplinami akademickimi (filozofią, prasoznawstwem, lingwistyką tekstu), po drugie zaś – o presję okoliczności zewnętrznych, czyli o znaczące przesunięcia relacji na obszarze komunikacji społecznej.
4W zakresie immanentnego rozwoju refleksji naukowej jeszcze wyraźniej niż poprzednio zaznaczyło się osłabnięcie zainteresowania dylematami klasyfikacyjnymi oraz przesunięcie od myślenia w kategoriach różnic i opozycji między poszczególnymi sferami piśmiennictwa w stronę poszukiwania analogii, podobieństw, dopełnień. W wielu pracach podawane jest w wątpliwość, bądź wręcz kwestionowane, samo przeciwstawienie referencyjności i fikcjonalności, pozwalające wyróżnić literaturę piękną i użytkową jako odrębne klasy tekstów. Podważenie, nadwątlenie tej opozycji zyskuje najczęściej oparcie w argumentach z zakresu – najogólniej rzecz ujmując – filozofii i psychologii. W różnych pracach poświęconych ludzkiemu sposobowi postrzegania świata podkreśla się konstrukcyjny charakter procesów poznawczych, zapośredniczenie dostępu do „nagich faktów”, siłę oddziaływania różnych – często narracyjnych – schematów poznawczych, nieuniknioną beletryzację doświadczenia, a wreszcie – strategiczną organizację procesów autoprezentacji7. Nawet zatem teksty deklarujące przestrzeganie „paktu referencjalnego” traktuje się jako przekazy nieuchronnie „zarażone” wirusem kreacyjności i „zmyślenia”. Z drugiej zaś strony wyraźnie zaznacza się tendencja, by nawet w dziełach ostentacyjnie podkreślających swój artyzm i status przekazu fikcjonalnego szukać śladów osoby autora: utrwaleń doświadczenia osobistego prześwitujących spoza opowiadanej rzeczywistości8. Często powtarza się pogląd, bodaj najdobitniej wyrażony przez Paula de Mana, że właściwie każdy tekst ma swój wymiar autobiograficzny9. W rezultacie narracje – zdawałoby się w pełni odpowiadające wymogom tekstu beletrystycznego – bada się jako zakamuflowane zapisy osobistego wyznania bądź jako figuratywne egzempla autobiograficzne, inscenizujące pewien tryb wypracowywania tożsamości jednostkowej, demonstrujące określony sposób osiągania samowiedzy.
5Oba te równoległe procesy zyskują dodatkowe znaczenie, jeśli spojrzy się na nie z historycznoliterackiego punktu widzenia. Nieraz już wskazywano, że ekspansja literatury faktu, eseju i literatury dokumentu osobistego stanowiła tendencję opozycyjną wobec uprzywilejowanego przez modernizm modelu literatury autonomicznej, samocelowej i antymimetycznej. Im bardziej sztuka słowa uwalniała się od zobowiązań poznawczych i dydaktycznych, tym wyraźniej opuszczane przez nią terytoria były zajmowane przez różne odmiany dokumentaryzmu oraz intymistyki. Przeciwstawiając się głównym założeniom nowoczesności, dyskurs niefikcjonalny wpisywał się zarazem w jej dynamikę i potwierdzał fundujące ją opozycje. Zakładał bowiem rozdzielność funkcji poznawczych i estetycznych, dychotomię życia i dzieła, przeciwstawienie fikcyjnego narratora i rzeczywistego autora, zyskującego bezpośrednią reprezentację w różnych odmianach piśmiennictwa użytkowego. Równolegle jednak z rozwojem nowoczesności postępowała – co dobrze widać z dzisiejszej perspektywy – erozja zakładanych przez nią hierarchii i opozycji, a zarazem nasilały się pokątne relacje między różnymi sferami piśmiennictwa, co swego czasu zaowocowało wybitnymi dziełami Gombrowicza, Białoszewskiego, Herlinga-Grudzińskiego. Myślenie ponowoczesne w dużej mierze zrezygnowało z ujmowania kulturowych zjawisk przez pryzmat systemowych opozycji na rzecz szukania konwergencji i dopełnień, rozmytych kategorii, zjawisk pogranicznych (transgresywnych, hybrydycznych)10.
6 W rezultacie badane utwory – zarówno te związane z beletrystyką, jak i te, które kojarzone są z dokumentaryzmem – opisuje się jako pole współdziałania prawdy faktów i kreacji artystycznej. Dzisiaj w praktyce badawczej dość często oba te rodzaje tekstów traktuje się jako niemal równorzędne formy tekstualizacji doświadczenia, jako narzędzia figuratywnej prezentacji, służącej przede wszystkim budowaniu refleksyjnej tożsamości jednostkowej lub zbiorowej (znaczącym przykładem takiego podejścia są Formy pamięci Marka Zaleskiego – jedna z ważniejszych książek poświęconych dyskursowi autobiograficznemu; jej autor właściwie obywa się bez specyfikacji genologicznych, szukając śladów jednej wspólnej postawy objawiającej się, w podobny sposób, w wielu tekstach o zróżnicowanej przynależności gatunkowej11). Właściwie normą stało się – by przywołać klasyczną już pracę M. Głowińskiego – czytanie „dokumentu jako powieści”12 i powieści jako dokumentu, czy też (ujmując rzecz dobitniej) czytanie powieści i dokumentu jako narracji nadających sens egzystencji. Można więc przyjąć, że obecnie tendencją dominującą w dyskursie humanistyki jest przechodzenie od genologii do antropologii13. Przy czym celem tego przesunięcia nie jest całkowite odejście od myślenia sięgającego po pojęcia gatunku czy odmiany tekstu, o dyskredytowanie wszelkich wysiłków zmierzających do jako takiego uporządkowania uniwersum wypowiedzi. Istotą sprawy wydaje się raczej odmienne rozłożenie akcentów w hierarchii zadań, zmiana badawczych priorytetów. Przede wszystkim chodzi tu o podporządkowanie kategorii genologicznych problematyce poznawczej, zagadnieniom podmiotowej świadomości i ekspresji, dążeniu do odtworzenia kulturowych sposobów rozumienia świata i człowieka (choć nie da się zaprzeczyć, że niejednokrotnie „antropologia” staje się zaledwie sloganem, modną etykietką mającą nadać piętno nowoczesności pracom poświęconym tradycyjnie rozumianej „zewnętrznej” problematyce badań tekstologicznych, zastępującą nieco już zużyte i mniej modne pojęcie socjologii literatury). Gatunki postrzegane są jako otwarty repertuar elastycznych scenariuszy komunikacyjnych, a nie jako zwarty system, poszczególne zaś charakterystyki genologiczne bywają często przywoływane, ale raczej jako pewne formy całościowego oglądu świata niż jako strukturalne matryce jednoznacznie determinujące morfologiczny układ wypowiedzi14. Zaczynają one funkcjonować – tak jak i w innych rejonach współczesnej kultury – w sposób nieco podobny do toposów, a więc jako dziedziczone kulturowo, gotowe prefabrykaty, wmontowywane w tkankę wypowiedzi, spajane z innymi elementami i uobecniające pewien zespół myśli, idei, wyobrażeń.
7Prawdopodobnie za sprawą takiego układu koniunktur badawczych niezbyt często napotykamy obecnie prace ujmujące materiał – by przywołać formułę Małgorzaty Czermińskiej – „w porządku gatunków” kategorii15. Jak się wydaje, powstaje dziś niewiele rozpraw i książek pomyślanych jako monografie poszczególnych typów dyskursu, gatunków, odmian gatunkowych. Mało uwagi poświęca się też szczegółowym zagadnieniom genologicznym, takim jak sposób istnienia formy gatunkowej, teoretyczny status typologicznych kategorii, relacje i oddziaływania między wybranymi poetykami, historyczne przekształcenia danej konwencji (problematyka ta zyskuje natomiast schronienie w licznych pracach językoznawczych inspirowanych ideą Bachtina, w których to pracach analizuje się teksty użytkowe, dążąc do zbudowania genologii lingwistycznej – można tu wskazać m.in. prace badaczy skupionych wokół Uniwersytetu Śląskiego i opracowywaną przez nich serię tomów zbiorowych poświęconą gatunkom mowy16). Przeważają obecnie opisy materiału wyodrębnionego na podstawie kryteriów tematycznych, historycznych, personalnych, instytucjonalnych. Proza niefikcjonalna dość rzadko zostaje ujęta od strony swojej differentia specifica, znacznie częściej występując jako główny bohater w monograficznych omówieniach pewnych bloków problemowych, formacji kulturowych, doświadczeń i procesów dziejowych, a także w dysertacjach poświęconych dorobkowi poszczególnych pisarzy. Jest nie tylko aktualizacją abstrakcyjnego wzorca tekstowego, ale także – a nawet przede wszystkim – reprezentacją formacji kulturowej i porządku instytucjonalnego. Bywa postrzegana jako świadectwo przemian mentalnych czy obyczajowych oraz jako utrwalenie różnych wzorców społecznych i komunikacyjnych. Innymi słowy, literatura ta wzbudza szerokie i głębokie zainteresowanie, ale w większości wypadków nie jako przedmiot sam w sobie wart uwagi, ale jako swoiste medium dla spraw o wysokiej randze filozoficznej, moralnej, kulturowej, światopoglądowej.
8Tendencja ta wyraźnie zaznacza się w większości ważniejszych prac z ostatniej dekady. Na przykład Małgorzata Czermińska analizowała różne techniki pisarskie w twórczości Kapuścińskiego i Malinowskiego jako tekstowe utrwalenia uwarunkowanych kulturowo i społecznie punktów widzenia17. Anna Łebkowska opisywała „formy biograficzne, które […] uwypuklają problemy narracji fikcjonalnej jako fenomenu antropologicznego”18, i charakteryzowała je jako zapisy wyrażające dążenie do empatycznego zrozumienia innych bądź refleksyjnego poznania siebie. Za główny cel literackich i paraliterackich gier z biograficznym dokumentaryzmem uznawała zaś określenie kulturowej tożsamości – podmiotu bądź jego społecznych partnerów. Z kolei Jacek Leociak w swej książce o relacjach z getta warszawskiego badał dzienniki, pamiętniki, listy, raporty jako uobecnienia szczególnego doświadczenia historycznego, zmierzając od opisu form i typów dyskursu do rekonstrukcji „zbiorowego portretu autorów”, do odtworzenia zróżnicowanych motywacji stojących za poszczególnymi zapisami oraz zarysowania ich kulturowych kontekstów19. Jerzy Madejski przedstawiał literaturę więzienną, traktując ją przede wszystkim jako utrwalenie szczególnego doświadczenia egzystencjalnego, wychodząc nie tyle od kategorii tekstowych, ile raczej od podobieństwa sytuacji psychologicznych, w jakich znaleźli się autorzy badanych zapisów20. I wreszcie Elżbieta Rybicka zajęła się pragmatyką listu, akcentując performatywny wymiar epistolografii traktowanej jako jedna z praktyk symbolicznych służących konstytuowaniu tożsamości jednostkowej oraz ustalaniu określonych relacji społecznych21.
9Uwagę młodszych badaczy przyciąga – co znamienne – charakterystyka różnych odmian eseju modernistycznego (esej staje się na tym obszarze kategorią szczególnie atrakcyjną, prawdopodobnie przede wszystkim ze względu na swą elastyczność i pojemność, które to właściwości pozwalają mu zbliżać się – w zależności od stopnia nasycenia wybranymi elementami – do każdej z pozostałych odmian prozy niefikcjonalnej). W książkach m.in. Adama Fitasa, Doroty Kozickiej, Macieja Michalskiego, Andrzeja Zawadzkiego22 łatwo można zauważyć pewne punkty wspólne, paralele, pokrewieństwa. Wszystkich wspomnianych autorów wyraźnie interesuje nie tyle merytoryczna zawartość badanych tekstów, ile raczej komunikacyjny status przekazu referencjalnego, jego genologiczne i tropologiczne uwarunkowania bądź ograniczenia. Wszyscy oni – choć na różnym materiale i w różny sposób – opisują proces rozluźniania rygorów metodologicznych i faktograficznych, porzucania klasycznych, stabilnych form reportażu albo traktatu filozoficznego na rzecz większej swobody konstrukcyjnej, różnorodności gatunków i quasi-artystycznej inwencji. I wreszcie, wszyscy zwracają uwagę na postępującą subiektywizację prozy niefikcjonalnej, wskazują narastające nasycenie literatury faktu i filozoficznych rozważań środkami służącymi silnie spersonalizowanej ekspresji, podkreślają coraz wyraźniejszą obecność podmiotowej perspektywy, przeniesienie punktu ciężkości z postrzeganego przedmiotu na „ja” postrzegające. W analizowanych wypowiedziach szukają nie tyle faktów, opisów czy idei, ile raczej – mniej lub bardziej zakamuflowanych – śladów osoby, utrwalonych w wyborach językowych i kompozycyjnych. Akcentują tym samym kreatywny stosunek podmiotu do schematów i porządków gatunkowych, poddawanych zindywidualizowanym rewizjom i przekształceniom, traktowanych jako poręczne narzędzie do wyrażenia jednostkowego punktu widzenia. Kiedy zatem odtwarzają genologiczny bądź stylistyczny kontur czytanych tekstów (a robią to z prawdziwym znawstwem), to zwykle mają na uwadze przede wszystkim ewentualne implikacje semantyczne danego ukształtowania badanych wypowiedzi. Starają się pokazać, jak wykorzystana forma zapisu oddaje tok myśli, dynamikę autoprezentacji, postawę i światopogląd piszącego. Siłą rzeczy u większości badaczy zajmujących się tą problematyką wyraźnie dochodzi do głosu wyczulenie na obecność różnorakich homologii między planem wyrażania i planem treści, na strategiczny charakter wyborów kompozycyjnych i na zanurzenie dyskursu w szerszym kontekście wartości kulturowych.
10 Można więc uznać, że główne zalety wskazanej powyżej tendencji – dominującej obecnie w badaniach nad prozą niefikcjonalną – to swoisty „humanistyczny rozmach” prowadzonych prac, ważkość dotykanych zagadnień, wieloaspektowość i dynamiczność proponowanych ujęć. Dostrzeżenie i uwypuklenie semantycznego potencjału charakterystyk genologicznych pomogło przezwyciężyć modularne, atomizujące, opisowe, taksonomiczne podejście do gatunków, a jednocześnie silniej osadzić interpretację w empirycznie uchwytnej budowie omawianych utworów. Otwarcie analizowanych tekstów w stronę kulturowego kontekstu niewątpliwie rozpostarło przed badaczami większy wachlarz możliwości niż skupienie się na immanentnych mechanizmach strukturotwórczych. Wypracowanie elastycznych i kompleksowych kategorii opisowych pozwoliło celniej i subtelniej charakteryzować specyfikę dokonań bardziej oryginalnych autorów.
11Wymienione innowacje metodologiczne należy uznać za niewątpliwe osiągnięcia analizy dyskursu, ale dla równowagi wypada też zasygnalizować pewne drobne wątpliwości i niepokoje związane z ewentualnymi konsekwencjami zarysowanego kierunku rozwoju badań. Asystemowość, rozmycie kategorii, podkreślanie empirycznej nieostrości badanych zjawisk, skupienie uwagi na podmiotowych i kulturowych motywacjach pisania – wszystko to może pociągać za sobą ryzyko rozproszenia inicjatyw badawczych, obniżenia heurystycznej wartości pojęć, a w rezultacie – pewnej dezorientacji w uniwersum tekstów kultury. Zachwianie proporcji na rzecz subiektywności, jednostkowej przygodności, prywatności, idiograficzności, historyczności może w którymś momencie – choć na razie zagrożenie to wydaje się jeszcze dość odległe – doprowadzić do zastąpienia względnie zintegrowanej sfery rozważań luźnym komentowaniem arbitralnie dobieranych utworów i zmienić interesującą nas dziedzinę w kiepską hermeneutykę. Kolejna obawa wiąże się z potencjalnym niebezpieczeństwem całkowitego unieważnienia literackich wymiarów analizowanych wypowiedzi i rozmycia wiedzy o literaturze w ogólnej socjologii kultury, kiedy to wszystkie zapisy z interesującego nas zakresu czytałoby się tak samo jak przewodniki turystyczne, przepisy kulinarne, listy motywacyjne czy etnograficzne ankiety. I nie powinna to być troska podyktowana jedynie taktyczną chęcią obrony dogmatycznie wytyczanych linii demarkacyjnych. Chodzi raczej o to, by pamiętać, że rozmaite – rozpoznawane m.in. przez poetykę – struktury tekstowe czy gatunkowe nie są jedynie neutralnym nośnikiem postaw i punktów widzenia, ale że cieszą się względną autonomią, zapewniającą im szczególny wpływ na charakter przekazywanych sensów.
12Jeśli jednak chcemy naszkicować obraz choćby z grubsza oddający dzisiejszy sposób postrzegania prozy niefikcjonalnej, nie możemy poprzestać na wskazaniu preferencji badawczych – choćby i najwybitniejszych – przedstawicieli współczesnej humanistyki. Nauka o literaturze, znajdująca się w danym momencie swojego rozwoju, dysponująca wypracowanymi przez lata narzędziami, ale i obciążona bagażem swoich doświadczeń, musi bowiem w jakiś sposób konfrontować się z realnością życia literackiego i odpowiadać na wyzwania związane z całym szeregiem nowych zjawisk komunikacyjnych, musi jakoś ustosunkować się do procesów kulturowych zachodzących poza nią samą. W sferze takich uwarunkowań zewnętrznych należy przede wszystkim odnotować zmianę charakteru oddziaływań wpływających na zakres i kierunek przedstawianych tu badań. Podczas gdy do połowy lat dziewięćdziesiątych głównym czynnikiem sprawczym była dynamika wydarzeń politycznych (funkcjonowanie i zanik cenzury, podział na literaturę emigracyjną i krajową, rozwój literatury drugiego obiegu)23, to w ostatnich latach decydującą rolę odegrały przesunięcia cywilizacyjne, związane z restrukturyzacją czytającej publiczności, a także z pojawieniem się nowych mediów oraz technik i stylów komunikacji (przy tym warto pamiętać, że czasem może to być oddziaływanie przez negację – napór kultury masowej zaowocował m.in. modą na ucieczki w lokalność, peryferyjność, marginalność).
13Sprawy te były już nieraz omawiane w różnych miejscach i przez różnych autorów, ograniczę się zatem do skrótowego i zdroworozsądkowego wyliczenia co bardziej zauważalnych tendencji. Pierwsza grupa impulsów wiąże się z kwestiami prawdy oraz wiedzy i obejmuje m.in. takie zjawiska jak przełamanie monopolu władzy na dostęp do dyskursu publicznego, polifonizacja przestrzeni komunikacyjnej, usankcjonowanie wolności słowa jako oficjalnej normy życia społecznego, czy wreszcie zalew informacji, już nie ostrożnie dozowanych, lecz agresywnie atakujących odbiorcę różnymi kanałami i w różnej postaci. Wskutek wszystkich tych przemian samo protokolarne utrwalanie prawdy historycznego momentu przestało się jawić w aureoli heroicznego wyczynu, a pojmowanie misji literatury w kategoriach „dawania świadectwa” straciło swą niegdysiejszą wiarygodność i atrakcyjność. Wobec wielości danych płynących z licznych stacji telewizyjnych i radiowych, z konkurujących między sobą dzienników i periodyków, czy też z internetu, stosunkowo trudno znaleźć dziś widzów bądź czytelników zafascynowanych samym faktem odnotowania faktów. Proza niefikcjonalna, która w minionym okresie sama przez się stanowiła wartość niemal oczywistą i już samym swoim istnieniem legitymizowała wysoką pozycję w kulturowych hierarchiach, teraz musi szukać nowych motywacji i uprawomocnień24.
14Przesadą byłoby jednak – nieraz praktykowane – wieszczenie kryzysu bądź zmierzchu pisarstwa dokumentalnego, autobiograficznego czy refleksyjnego. W tym samym bowiem czasie dokonują się inne przemiany, które z kolei mogą w pewnym stopniu sprzyjać rozwojowi literatury dokumentu osobistego. Możliwość taką podsuwa chociażby trwający obecnie proces przesuwania się granicy między sferami życia prywatnego i publicznego wraz z towarzyszącą mu modą na publiczne ujawnianie osobistych, a nawet intymnych szczegółów z własnej biografii, na ostentacyjne demonstrowanie jednostkowych natręctw i manieryzmów, na prywatyzację komunikacji i na wprowadzanie do dyskursu medialnego wielości silnie nacechowanych idiolektów. Proces ten zaś zyskuje dodatkowe ugruntowanie w retoryce autoafirmacji oraz w bardzo istotnym dla współczesnej kultury micie autentyzmu zachowań, z lekka przypominającym ideologię młodopolskiego ekspresywizmu. Z punktu widzenia takich ekshibicjonistycznych ciągot pamiętniki, autobiografie, wyznania, dzienniki mogą stanowić całkiem poręczne narzędzie autoprezentacji „ja” autorskiego. Za słusznością takich intuicji przemawia w pewnej mierze pojawienie się w ostatnich latach sporej liczby publikacji o autobiograficznym charakterze, firmowanych przez znane osobistości życia politycznego i kulturalnego. Oczywiście, musi pojawić się tu pytanie o – przyznajmy, że przynajmniej dyskusyjny – status wskazanych tekstów jako przypadków literatury dokumentu osobistego, ich czytelnikowi bowiem często najbardziej rzuca się w oczy nasilenie różnorakich zabiegów autokreacyjnych, co znów nas odsyła do kontrowersji dotyczących problematycznej granicy między prawdą a fikcją. Tym bardziej że często mamy tu do czynienia z książkami o „rozszczepionym” autorstwie, przygotowanymi przez ghost writera i tylko oficjalnie firmowanymi przez przeżywającego autora nominalnego. Wydaje się, że kategoria autobiografii zostaje wówczas niemal zredukowana do elementu genologicznej nomenklatury i funkcjonuje głównie jako kliszowana etykietka. Przekazy tego rodzaju, sytuujące się gdzieś na pograniczu biografii, wywiadu, autobiografii oraz reklamy, stanowią niewątpliwie poważną trudność dla teoretyka zainteresowanego dylematami klasyfikacji i typologii tekstów, ale otwierają ciekawe perspektywy dociekań przed badaczem szukającym w literaturze utrwalenia wzorców kulturowych, relacji społecznych czy najpopularniejszych strategii komunikacyjnych.
15Można chyba jednak zaryzykować przypuszczenie, że nie tylko na gruncie kultury popularnej, ale i w tekstach referencjalnych przejawiających większe aspiracje artystyczne często mamy do czynienia z wpisywaniem konstruowanej na naszych oczach jaźni autora w strukturę tekstu; że narracja przedmiotowa wielokrotnie przeplata się z wątkami autotematycznymi, a relacja reporterska, autobiograficzna czy eseistyczna jest dopełniana różnymi elementami kreacji artystycznej. Wydaje się więc, że proza niefikcjonalna – poszukując nowych walorów i atutów, nowych podstaw legitymizacji społecznej, nowych formuł mających gwarantować jej czytelniczą atrakcyjność – przeważnie decyduje się wybrać drogę personalizacji, beletryzacji i estetyzacji wypowiedzi. Widać to na obszarze literatury faktu, a więc w sferze piśmiennictwa, która niegdyś programowo dążyła do obiektywizmu oglądu, przezroczystości języka i wierności autentycznym zdarzeniom. Jak pisze Dorota Kozicka:
W literaturze autentystycznej szuka się dziś czegoś więcej niż tylko faktów i opisów rzeczywistości, bowiem taką rolę pełnią przewodniki i popularnonaukowe opisy geograficzne. Truizmem jest już stwierdzenie, że współczesny czytelnik stroni zarówno od fikcji, jak i od prawd masowych, niepodważalnych, może więc najistotniejsza we współczesnej literaturze stała się rzeczywistość przefiltrowana przez indywidualne doświadczenie, to, co subiektywnie odczute, poświadczone osobistym przeżyciem autora.25
16W rezultacie tradycyjna narracja reporterska (oparta na linearnych, chronologicznie uporządkowanych sekwencjach zdarzeniowych, spajanych przez relacje przyczynowo-skutkowe i w minimalnym stopniu nasycona odautorskim komentarzem) często jest wypierana przez montaże heterogenicznych segmentów, przez metaforyczne obrazy uogólniające sens opowiadanych zdarzeń i przez rozważania, obejmujące pogłębioną interpretację obserwowanych zjawisk (Podróże z Herodotem Ryszarda Kapuścińskiego26 idą w tym kierunku tak daleko, że trudno orzec, czy jeszcze w ogóle pozostajemy w tym samym rejestrze)27. Z drugiej wszakże strony, literatura o artystycznym rodowodzie często stara się przydać wiarygodności kształtowanym przez pisarzy sensom, odwołując się do rozwiązań wypracowanych w historii piśmiennictwa autentystycznego. Nie jest zatem wyjątkiem sytuacja, w której łatwo się pomylić w ocenie przynależności kategorialnej danego tekstu, albo nawet przynależności takiej właściwie określić się nie da. Jeśli odwołamy się do twórczości Andrzeja Stasiuka, to jego Opowieści galicyjskie, na ogół traktowane przede wszystkim jako literackie opowiadania, kompozycyjnie do złudzenia przypominają dziennikarskie portrety rzeczywistych osób, na każdym kroku nasycają narrację konkretnymi realiami łatwo rozpoznawalnymi dla czytelnika, a w warstwie stylistycznej wykazują reportażową pieczołowitość w odtwarzaniu lokalnych i osobowych odrębności wysłowienia. Natomiast podróżnicza relacja w Jadąc do Babadag skutecznie mitologizuje opisywaną rzeczywistość, dość wyraźnie ujawniając osobiste sympatie i antypatie autora, a nawet sugerując pewne preferencje ideologiczne28.
17Zresztą sam autor w udzielonym wywiadzie „demaskuje” niektóre zdarzenia opisane w tej książce jako swoje zmyślenia, podkreślając subiektywność relacji i jej – w pewnym sensie – fikcjonalny status: „To są innego rodzaju kreacje. Podejrzewam, że to jest kreacja… Że nie poznałbyś tych miejsc. One są wykreowane, wiesz, tak naprawdę. Tak jak wykreowana była Dukla na przykład”29. W takiej sytuacji granica zakreślająca obszar prozy niefikcjonalnej okazuje się wyjątkowo płynna i niemal niemożliwa do wytyczenia (nie znaczy to, by Stasiuk całkowicie unieważniał problem stosunku między fikcją i referencją, prawdą i zmyśleniem – raczej w swojej twórczości komplikuje tę relację tak dalece, że niezmiernie trudnym zadaniem okazuje się przypisanie danych utworów do jednej z tych kategorii). Choć – dla uniknięcia zafałszowań obrazu – trzeba zastrzec, że nie mówimy o bezwyjątkowych regułach, a jedynie o zauważalnych trendach i że obecnie rozwija się na wysokim poziomie reportaż, rezygnujący z poszukiwań formalnych i estetycznych odkryć beletrystyki, odwołujący się do tradycyjnych konwencji narracyjnych (by przywołać chociażby Modlitwę o deszcz i Wieże z kamienia Wojciecha Jagielskiego30). Popularność takich książek, bezpośrednio dotykających szczególnie dramatycznych konfliktów współczesności, przekonuje, że nieco przesadna i przedwczesna jest głoszona nieraz teza, jakoby „w epoce technologicznego przyspieszenia dotychczasowa struktura dokumentu okazała się bezużyteczna”31.
18Uwypuklenie subiektywnej perspektywy stanowi pewne novum na gruncie literatury faktu, ale jest rodzajową oczywistością w tekstach z zakresu pisarstwa osobistego. Tutaj wykroczenie poza tradycyjne ramy konwencji przejawia się raczej poprzez różne „nadmiary” estetyczne, poprzez inwencję stylistyczną i kompozycyjną oraz – podobnie jak w przywoływanych utworach Stasiuka – przez zacieranie linii demarkacyjnej dzielącej wspominanie autentycznych zdarzeń i kreowanie fikcyjnych światów. Pisma osobiste wciąż chętnie sięgają po różne formy ekspresji artystycznej, wprowadzając metaforyczne uogólnienia, nadając cechy symboliczne opisywanej rzeczywistości, rozpisując narrację na różne punkty widzenia (taki charakter mają tak różne książki, jak – by sięgnąć po bardziej znane pozycje – Historia jednej topoli Michała Głowińskiego, Z głowy Janusza Głowackiego, Podglądania Krystiana Lupy32). Często stosuje się w nich kompozycję fragmentaryczną, która ma stanowić formę bardziej adekwatną, chciałoby się rzec: homologiczną wobec struktury naszej pamięci. Wciąż utrzymuje się tu wysoka popularność form sylwicznych, raptularzy, jukstapozycyjnych zestawień segmentów poetyckich i użytkowych, relacji faktograficznych i dygresyjnych rozmyślań33. Utwory pochodzące z obszaru prozy niefikcjonalnej charakteryzują się więc wyraźną dbałością o literacką ekspresywność, sugestywność bądź też kunsztowność relacji, które to walory czasem mogą nawet przyćmić protokolarną wierność zdarzeniom. Równowaga między prawdą faktów a prawdą metafory wydaje się w tych utworach dość chwiejna. Przy tym warto podkreślić to, że struktury o rodowodzie artystycznym nie są traktowane jako efektowne ornamenty, lecz jako wypróbowane narzędzia interpretacji świata, jako środki umożliwiające tekstową obróbkę zdarzeń i jako nośniki podmiotowych sensów. W niektórych wypadkach literacki aspekt relacji staje się na tyle intensywny, że dany utwór zdecydowanie wykracza poza wymiar dokumentu osobistego, zbliżając się do wybranych gatunków prozy fabularnej bądź poetyckiej (wymownym przykładem takiego oscylowania między dokumentalnym autobiografizmem, poetyckością i eseistyczną refleksyjnością mogą być chociażby kolejne utwory Anny Nasiłowskiej, z różnych perspektyw naświetlające doświadczenie macierzyństwa: Domino, Księga początku, Czteroletnia filozofka34). W ten sposób można by chyba scharakteryzować położenie choćby takich tomów (reprezentujących zresztą różną wartość artystyczną) jak Piesek przydrożny Miłosza, Matka odchodzi Różewicza czy też Dom dzienny, dom nocny Tokarczuk35. Synkretyzm tych książek jest tak daleko posunięty, że ta sama pozycja bywała klasyfikowana zarówno jako notatnik i jako poemat, jako powieść bądź xx-wieczny raptularz.
19Dla dopełnienia obrazu sytuacji pism osobistych trzeba jeszcze – choćby hasłowo – wspomnieć o promieniowaniu wzorców autobiograficznych na prozę beletrystyczną powstającą w ostatnich dekadach. Dynamicznie rozwija się powieść sięgająca po wzorce opowiadania i strategie uwiarygodniające typowe dla tekstów wspomnieniowych, ostentacyjnie upodobniająca narratora do samego autora, umieszczająca w centrum świata przedstawionego zjawiska peryferyjne pod względem znaczenia społecznego, ale istotne dla podmiotu ich doświadczającego (dziecięce fantazmaty, młodzieńcze inicjacje, lokalne tradycje, traumatyczne urazy), dająca niejako pozór autobiografii, figuratywną interpretację jednostkowego życiorysu (na przykład Weiser Dawidek Pawła Huellego, Hanemann Stefana Chwina, Absolutna amnezja Izabeli Filipiak, Biały kruk Andrzeja Stasiuka, Madame Antoniego Libery, Heroina Tomasza Piątka, Zwał Sławomira Shutego, Gnój Wojciecha Kuczoka36). Wielu krytyków jest wręcz skłonnych uznać, że to właśnie typowe dla prozy autobiograficznej napięcie między poszukiwaniem tożsamości a kontemplowaniem przemijającego czasu stanowi jeden z ważniejszych wyznaczników nowej prozy37.
20Najtrudniej byłoby wskazać jakieś wyraźne innowacje w obrębie poetyki eseju. Łatwo to zrozumieć, biorąc pod uwagę fakt, że takie właściwości jak elastyczność, pojemność, płynność wyznaczników, podatność na indywidualne modyfikacje i przekształcenia, zawsze były głównymi wyznacznikami tego gatunku. W odmianie pisarstwa, w której reguły dyskursu są niedookreślone i ledwie uchwytne, trudno wskazać jakieś zauważalne odstępstwa od dotychczasowej normy. Można jedynie nadmienić, że w polskiej eseistyce utrzymuje się spora różnorodność form, stylów, poetyk, tematów, strategii, sięgając od impresyjnej prozy poetyckiej (Błony umysłu Jolanty Brach-Czainy) do erudycyjnego wywodu akademickiego (Oczy Dürera Marka Bieńczyka), od manifestu politycznego (Powrót człowieka bez właściwości Cezarego Michalskiego) do manifestu estetycznego (Obrona żarliwości Adama Zagajewskiego), od problematyki historiozoficznej (Sardanapal Ryszarda Przybylskiego) do egzystencjalnej (Żyjąc, tracimy życie Marii Janion)38.
21Sprawą godną odnotowania jest natomiast rosnący wpływ eseju na prozę naukową. Zwłaszcza język nauk humanistycznych charakteryzuje się obecnie odchodzeniem od dyskursu systemowego, deskryptywnego, w stronę osobistych narracji, dążeniem do estetyzacji i personalizacji wypowiedzi, do stosowania oryginalnych rozwiązań stylistycznych czy kompozycyjnych, a także wprowadzaniem do wywodu sygnałów odnoszących się do subiektywności, a nawet prywatności autora (choć wypada odnotować, że występowały też instytucjonalne próby przeciwstawienia się tym tendencjom). W wielu pracach naukowych – podobnie jak w eseju – odchodzi się od standardowej terminologii na rzecz oryginalnych nazewniczych konceptów, unika się jednoznacznego formułowania generalnych rozstrzygnięć, wprowadza się egzempla i dygresje (czasami nawet zastępując nimi zrygoryzowany wywód logiczny). Prezentację określonych tez i ustaleń naukowych traktuje się zaś także jako pewną formę „opowiadania siebie”, jako swoisty tryb wypracowywania dynamicznej tożsamości badacza (jako szczególnie charakterystyczny przykład naszkicowanej tu tendencji może posłużyć Czytając Polskę Kingi Dunin39). Przekształcenia te, w pewnej mierze motywowane zmianą społecznej roli badaczy literatury, zyskują zresztą oficjalne uprawomocnienie na gruncie różnych doktryn metodologicznych. Większość wpływowych orientacji badawczych (dekonstrukcja, feminizm) raczej sceptycznie podchodzi dziś do ideału „przezroczystego”, jednolitego, sformalizowanego metajęzyka i preferuje swobodniejsze, barwniejsze, silniej nacechowane i bardziej zróżnicowane sposoby konstruowania wypowiedzi40.
22Presja przemian cywilizacyjnych wpływa jednak nie tylko na wskazane powyżej przekształcenia w obrębie każdej z odmian prozy niefikcjonalnej, ale i na różnorodne przetasowania w uznawanych hierarchiach gatunkowych. Dotyczy to m.in. awansu prozy retorycznej. Demokratyzacja i pluralizacja życia publicznego zrodziła niewątpliwie duże zapotrzebowanie na teksty sprawnie operujące perswazją i argumentacją, uzasadniające i wspierające racje konkurujących ze sobą ideologii. I mówimy nie tylko o sferze możliwości, o potencjalnych koniunkturach, ale o rzeczywistym renesansie zainteresowania retoryką praktyczną, jaki dał się zaobserwować w ostatniej dekadzie (świadectwem tego odrodzenia jest cały szereg publikacji opisujących retorykę w najróżniejszych zastosowaniach i kontekstach – od homiletyki do sztuki negocjacji handlowych)41. Przede wszystkim jednak wymownym przykładem takich przemieszczeń może stać się niewątpliwa (i symptomatyczna zwłaszcza pod względem społecznym) kariera felietonu, który pod piórami dziennikarzy, literatów, reżyserów, aktorek, polityków, piosenkarzy, feministek, uczonych i wielu innych autorów staje się obecnie jedną z najpopularniejszych form dyskursywnych, a który – choć zauważany – nie doczekał się dotąd zbyt wielu szczegółowych opracowań42.
23Nawet jednak zwykły zdrowy rozsądek pozwala wymienić wiele cech tego gatunku, które w naturalny sposób predysponują go do zajęcia takiej uprzywilejowanej pozycji. Poetyka felietonu niemal idealnie odpowiada bowiem wielu znaczącym dążeniom współczesnych społeczeństw. Na przykład jego wyczulenie na aktualności – w połączeniu z brakiem zobowiązań do przeprowadzania pogłębionej analizy zjawisk – wyraźnie współgra ze wzrastającym tempem życia i z pewną powierzchownością czy też „naskórkowością” postrzegania świata. Amorficzna i polifoniczna struktura stylistyczno-kompozycyjna bardziej niż w wypadku innych odmian dyskursu zachęca do stylu lektury określanego nieraz jako „swobodna nawigacja” i świetnie wpasowuje się w mozaikowy model kultury postmodernistycznej. Wyeksponowanie subiektywnej perspektywy, w połączeniu ze swobodą konstrukcyjną i lekkością tonu, przyzwoleniem na pewną dozę dezynwoltury oraz z dbałością o estetyczne walory przekazu, czynią zeń narzędzie narcystycznej autoekspresji znacznie poręczniejsze i skuteczniejsze od tekstów autobiograficznych. Z dominującymi trendami kulturowymi i stylami komunikacyjnymi łączy go też skłonność do ironizowania, powiązanie z żywiołem mowy potocznej, nastawienie na kultywowanie wartości ludycznych, swoisty permisywizm i synkretyzm stylistyczny oraz intelektualny. Co więcej, wskazane właściwości nie odbierają mu szansy odnoszenia się do istotnych kwestii społecznych bądź obyczajowych, umożliwiając autorom wygłaszanie wyrazistych tez (tolerancja wobec pewnych przejaskrawień jest wszak wpisana w poetykę gatunku) w efektowny i atrakcyjny estetycznie sposób (o czym przekonuje choćby – nieraz silnie nacechowana ideologicznie – publicystyka m.in. J. Pilcha, K. Dunin, R. Ziemkiewicza, K. Kutza, M. Bieńczyka, D. Terakowskiej, A. Graff, K. Szczuki, J. Staniszkis). O związku łączącym karierę omawianej formy z różnymi modami obyczajowymi – takimi jak nastawienie na kreowanie własnego wizerunku, kult osoby itp. – świadczyć zaś może szczególny sukces takich felietonów, które szerokie uznanie zyskują dzięki popularności autora, a nie za sprawą wartości poznawczych czy artystycznych.
24Znaczenie felietonu przejawia się zresztą nie tylko w lawinowym przyroście tekstów publikowanych na łamach licznych periodyków, ale też w oddziaływaniu tej konwencji gatunkowej na inne rodzaje wypowiedzi. Z jednej strony należy tu wziąć pod uwagę nierzadkie przypadki zbliżania się narracji powieściowej do poetyki felietonu (charakter taki mają niektóre książki Pilcha, które sytuują się gdzieś na pograniczu powieści i zbioru felietonów), z drugiej zaś – coraz częstsze występowanie rozwiązań typowych dla felietonu w rozmaitych tekstach użytkowych (takich jak wywiad, podanie, informacja prasowa), w których językoznawcy i prasoznawcy dostrzegają dążenie do estetyzacji i do przełamywania utrwalonych szablonów. Można by wręcz powiedzieć, że stopniowo cała sfera dyskursu publicznego i medialnego zyskuje coraz bardziej felietonowy charakter. Tak czy inaczej, badanie relacji, jakie zachodzą między poetyką tekstów reprezentujących tę odmianę prozy dyskursywnej a pragmatyką komunikacji społecznej, może przynieść ciekawe ustalenia z zakresu socjologii kultury.
25Sprawa nie ogranicza się jednak do przegrupowań znanych form, ale dotyczy także rozwoju kolejnych mutacji znanych konwencji bądź nawet powstawania całkiem nowych, autonomicznych odmian gatunkowych, związanych z daną techniką przekazu (internetowe blogi wobec dziennika intymnego, czy też e-maile i sms-y wobec tradycji listu). Istnieją już wprawdzie pewne opisy poszczególnych gatunków, mają one jednak na ogół charakter rozproszonych przyczynków43. Wciąż aktualnym zadaniem wydaje się odnalezienie takiej perspektywy opisu, która by pozwoliła należycie ocenić (pozorną bądź rzeczywistą) formalną innowacyjność wskazanych tekstów, określić ich stosunek do starszych konwencji, uchwycić ich swoistość komunikacyjną oraz zrekonstruować ich ewentualne implikacje ideologiczne.
26Przeobrażenia w obrębie dyskursu publicznego (decentralizacja ruchu wydawniczego, dywersyfikacja prasy, rozwój pism komercyjnych i środowiskowych itp.) zaowocowały też wzrostem zapotrzebowania na kształcenie praktycznych umiejętności pisarskich. Mówienie o dydaktycznym zwrocie byłoby jeszcze pewną przesadą, ale wzrastająca popularność różnorakich zajęć warsztatowych, kursów „kreatywnego pisania”, a także coraz liczniejszych publikacji o charakterze popularnych poradników przekonuje, że proza niefikcjonalna coraz rzadziej przykuwa uwagę jako przedmiot refleksji teoretycznej, a coraz częściej funkcjonuje jako element rzemieślniczej sprawności, nabywanej w toku edukacji akademickiej44. Sprawą otwartą pozostaje pytanie o to, w jakiej mierze i w jaki sposób należy w praktyce naukowej dokonywać integracji wiedzy przedmiotowej i operacyjnej kompetencji komunikacyjnej.
27Uwzględniając obie przywołane w powyższych rozważaniach perspektywy – immanentną, naukową i zewnętrzną, społeczną – można przyjąć, że w najbliższej przyszłości wciąż będzie zaznaczać się dążenie do silniejszego akcentowania kulturowych uwarunkowań różnych odmian prozy dyskursywnej i że utrzyma się koniunktura na interpretowanie zjawisk komunikacyjnych w kategoriach antropologicznych (choćby przez odniesienie danych form tekstowych do określonych postaw ideowych, poznawczych, aksjologicznych). Prawdopodobnie będzie to sprzyjało popularności określonych problemów badawczych (mogą pojawić się chociażby pytania o to, jakie warunki historyczno-obyczajowe sprzyjają popularności form dokumentalnych albo jak w związku z rozkwitem literatury faktu zmieniają się społeczne role pisarzy itp.). Przede wszystkim jednak przy wskazanych dominantach szczególnie pilną kwestią staje się pytanie o to, w jaki sposób integrować różne płaszczyzny problemowe, nie popadając w chaotyczny eklektyzm ani w doraźne komentowanie poszczególnych tekstów. Wypracowanie takiego – dostatecznie wszechstronnego, a przy tym w miarę spójnego – języka opisu jest zatem obecnie jednym z najważniejszych wyzwań dla teorii prozy niefikcjonalnej.
Notes de bas de page
1 Zob. M. Czermińska, Badania nad prozą niefikcjonalną – sukcesy, pułapki, osobliwości, w : Księga referatów Zjazdu Polonistów, red. T. Michałowska, Z. Goliński, Z. Jarosiński, Warszawa 1995; tejże, Autobiograficzny trójkąt. Świadectwo, wyznanie i wyzwanie, Kraków 2000.
2 Jak zresztą ogólnie wiadomo, perypetie terminologiczne związane z tymi pojęciami są już dość dobrze opisane w wielu pracach krajowych i zagranicznych, by wspomnieć choćby – ograniczając się do nowszych pozycji –A. Łebkowskiej, Między teoriami a fikcją literacką, Kraków 2001 (jeśli chodzi o fikcję) oraz A. Duszak, Tekst, dyskurs, komunikacja międzykulturowa, Warszawa 1998 (w kwestii dyskursu).
3 Dla jasności dodam tylko, że w sposobie użycia pojęcia dyskursu podążam za utrwalającym się obecnie zwyczajem i za pomocą formy rzeczownikowej określam „zinstytucjonalizowany społecznie typ praktyki o specyficznych kulturowo regułach i uwarunkowaniach” (R. Nycz, Literatura nowoczesna: cztery dyskursy, „Teksty Drugie” 2002, nr 4, s. 41), podczas gdy przymiotnika „dyskursywna” używam dla określenia argumentacyjnej struktury wypowiedzi.
4 A. S. Kowalczyk, Kryzys świadomości europejskiej w eseistyce polskiej lat 1945–1977 (Vincenz – Stempowski – Miłosz), Warszawa 1990.
5 Zob. R. Zimand, O literaturze dokumentu osobistego w ogóle a diarystyce w szczególności, w: tegoż, Diarysta Stefan Ż, Wrocław 1990.
6 Za przykład takiej osobliwej formy mogłyby chyba posłużyć recenzje nieistniejących książek, znane nam z twórczości S. Lema.
7 Zarówno w psychologii, jak i filozofii czy literaturoznawstwie powstało mnóstwo prac dotyczących tych zagadnień. Zob. M. Billig, Ideology and Opinions: Studies in Rhetorical Psychology, London 1991; Social Cognition: Perspectives on Everyday Understanding, ed. J. Forgas, London 1981; P. J. Eakin, Fictions in Autobiography. Studies in the Art of Self-Invention, California 1985; J. Mandler, Stories, Scripts, and Scenes: Aspects of Schema Theory, Hillsdale 1984; J. Trzebiński, Narracyjne formy wiedzy potocznej, Poznań 1992. Por. też A. Łebkowska, Między teoriami a fikcją literacką.
8 Zob. m.in. tom zbiorowy Osoba w literaturze i komunikacji literackiej, red. E. Balcerzan i W. Bolecki, Warszawa 2000.
9 P. de Man, Autobiografia jako od-twarzanie, tłum. M. B. Fedewicz, w: Dekonstrukcja w badaniach literackich, red. R. Nycz, Gdańsk 2000. Zob. też: M. Czermińska, Autobiografia i powieść, czyli pisarz i jego postacie, Gdańsk 1987, s. 28; J. Madejski, Deformacje biografii, Szczecin 2004, s. 8–14.
10 Oczywiście, zjawiska omawiane w niniejszym szkicu jawią się jako względnie nowe przede wszystkim na tle tego, co je bezpośrednio poprzedzało, a więc na tle kultury szeroko rozumianego modernizmu. Jeśli jednak przyjmie się perspektywę długiego trwania, to może się okazać, że wszystkie te nowinki są w istocie powrotem do dawniejszego stanu rzeczy. W zestawieniu z całą historią europejskiej kultury to właśnie modernistyczne oddzielenie tekstów użytkowo-referencjalnych i fikcjonalno-artystycznych stanowi swoistą osobliwość. Na przykład J. Bachórz – pisząc jeszcze o xix-wiecznym autobiografizmie – podkreślał, że „nie mógł [...] w świadomości romantycznej zyskać znaczenia problem, powracający nieraz w naszych czasach w teorii literatury, czy pamiętnik należy do piśmiennictwa artystycznego czy do twórczości pozaliterackiej” (Pamiętnik w polskiej kulturze romantycznej, w : Prace ofiarowane Henrykowi Markiewiczowi, red. T. Weiss, Kraków 1984, s. 145). Obserwacja ta zaś w jeszcze chyba większym stopniu daje się odnieść do kultury sprzed przełomu romantycznego, w której zarówno teksty artystyczne, jak i użytkowe, właściwie w równym stopniu podlegały oddziaływaniu wzorców retorycznych (zob. A. Cieński, Pamiętniki i autobiografie światowe, Wrocław 1992; tegoż, Z dziejów pamiętników w Polsce, Opole 2002). Można by zatem zaryzykować hipotezę, że właśnie na naszych oczach dokonuje się pewien powrót do dawnego modelu komunikacji. Aby jednak formułować tak daleko sięgające uogólnienia, należałoby oprzeć się na bardziej gruntownych, szeroko zakrojonych badaniach. Tym bardziej że prosty, bezpośredni powrót do dawniejszych faz rozwoju kultury jest niemożliwy, jako że kolejne warstwy doświadczeń literackich odkładają się w pamięci zbiorowej, dzięki czemu współczesna praktyka komunikacyjna może dla swoich celów wykorzystywać także znajomość wzorców tekstowych wykształconych w obrębie formacji modernistycznej. Dlatego też celowo zawężam ramy czasowe przedstawionych rozważań i poprzestaję jedynie na zasygnalizowaniu wskazanej wątpliwości.
11 M. Zaleski, Formy pamięci. O przedstawianiu przeszłości w polskiej literaturze współczesnej, Warszawa 1996.
12 M. Głowiński, Dokument jako powieść, w: Studia o narracji, red. J. Błoński, S. Jaworski, J. Sławiński, Wrocław 1982.
13 W związku z tą problematyką zob. R. Nycz, Kulturowa natura. Kilka uwag o przedmiocie poznania literackiego, „Teksty Drugie” 2001, nr 5; B. Owczarek, Od poetyki do antropologii opowiadania, w : Praktyki opowiadania, red. B. Owczarek, Z. Mitosek, W. Grajewski, Kraków 2001; Z. Mitosek, Opowiadać dale…, w: Opowiadanie w perspektywie badań porównawczych, red. Z. Mitosek, Kraków 2004; J. Madejski, Zwrot antropologiczny w badaniach literackich, w: tegoż, Deformacje biografii. Zapewne zresztą w wielu wypadkach odwołanie do antropologii wynika z mody i bardzo ogólnikowo określa wszelkie próby wychodzenia poza tradycyjnie rozumiane granice tekstu.
14 Zob. znamienny pod tym względem tom Genologia dzisiaj, red. W. Bolecki i I. Opacki, Warszawa 2000.
15 M. Czermińska, Badania nad prozą niefikcjonalną – sukcesy, pułapki, osobliwości, s. 440.
16 Gatunki mowy i ich ewolucja, red. D. Ostaszewska, t. 1, Katowice 2000, t. 2, Katowice 2004. Warto również zwrócić uwagę, że także na gruncie lingwistyki tekstu coraz wyraźniej daje się zauważyć oddziaływanie opcji „kulturowej”, tzn. zainteresowanej historycznymi i komunikacyjnymi uwarunkowaniami struktur gatunkowych (zob. A. Rejter, Kształtowanie się gatunku reportażu podróżniczego w perspektywie stylistycznej i pragmatycznej, Katowice 2000).
17 M. Czermińska, „Punkt widzenia” jako kategoria antropologiczna i narracyjna w prozie niefikcjonalnej, „Teksty Drugie” 2003, nr 2/3.
18 A. Łebkowska, Narracja biograficzna w fikcji, tamże, s. 30.
19 J. Leociak, Tekst wobec zagłady (O relacjach z getta warszawskiego), Wrocław 1997.
20 J. Madejski, (Auto)biografia i więzienie, w: tegoż, Deformacje biografii.
21 E. Rybicka, Antropologiczne i komunikacyjne aspekty dyskursu epistolograficznego, „Teksty Drugie” 2004, nr 4.
22 A. Fitas, Głos z labiryntu. O pismach Karola Ludwika Konińskiego, Wrocław 2003; D. Kozicka, Wędrowcy światów prawdziwych. Dwudziestowieczne relacje z podróży, Kraków 2003; M. Michalski, Dyskurs, apokryf, parabola. Strategie filozofowania w prozie współczesnej, Gdańsk 2003; A. Zawadzki, Nowoczesna eseistyka filozoficzna w piśmiennictwie polskim pierwszej połowy xx wieku, Kraków 2001.
23 M. Czermińska, Badania nad prozą niefikcjonalną – sukcesy, pułapki, osobliwości, s. 445–447.
24 W tej sprawie zob. P. Czapliński, Wobec biografii: Kryzys „autentyku” i sylwy i Wobec literackości: Metafikcja i powrót fabuły, w : tegoż, Ślady przełomu. O prozie polskiej 1976–1996, Kraków 1997; J. Jarzębski, Apetyt na przemianę. Notatki o prozie współczesnej, Kraków 1997; Z. Ziątek, Koniec wieku dokumentu?, w: tegoż, Wiek dokumentu. Inspiracje dokumentarne w polskiej prozie współczesnej, Warszawa 1999.
25 D. Kozicka, Wędrowcy światów prawdziwych, s. 77.
26 R. Kapuściński, Podróże z Herodotem, Kraków 2004.
27 Zob. Z. Bauer, Antymedialny reportaż Ryszarda Kapuścińskiego, Warszawa 2001.
28 A. Stasiuk, Opowieści galicyjskie, Kraków 1995; tegoż, Jadąc do Babadag, Wołowiec 2004.
29 A. Stasiuk, Mnie interesuje rozpad, „Lampa” 2004, nr 2, s. 25.
30 W. Jagielski, Modlitwa o deszcz, Warszawa 2002; tegoż, Wieże z kamienia, Warszawa 2004.
31 K. Żyto, Mezalians. Co stało się z dokumentem w ponowoczesnym świecie?, w: (Nie) obecne granice. Szkice o obliczach transgresji, red. K. Kuropatwa, D. Rode, Kraków 2003, s. 97.
32 M. Głowiński, Historia jednej topoli, Kraków 2003; J. Głowacki, Z głowy, Warszawa 2004; K. Lupa, Podglądania, Warszawa 2003.
33 Zob. R. Nycz, Sylwy współczesne. Problem konstrukcji tekstu, Wrocław 1984; A. Zieniewicz, Obecność autora. Style rzeczywistości w sylwie współczesnej, Warszawa 2001.
34 A. Nasiłowska, Domino. Traktat o narodzinach, Warszawa 1995; tejże, Księga początku, Warszawa 2002; tejże, Czteroletnia filozofka, Kraków 2004.
35 Cz. Miłosz, Piesek przydrożny, Kraków 1997; T. Różewicz, Matka odchodzi, Wrocław 1999; O. Tokarczuk, Dom dzienny, dom nocny, Wałbrzych 1999.
36 P. Huelle, Weiser Dawidek, Kraków 1987; S. Chwin, Hanemann, Gdańsk 1995; I. Filipiak, Absolutna amnezja, Warszawa 1995; A. Stasiuk, Biały kruk, Wołowiec 1995; A. Libera, Madame, Kraków 1998; T. Piątek, Heroina, Wołowiec 2002; W. Kuczok, Gnój, Warszawa 2003; S. Shuty, Zwał, Warszawa 2004.
37 Zob. P. Czapliński, Wzniosłe tęsknoty. Nostalgie w prozie lat dziewięćdziesiątych, Kraków 2001; J. Jarzębski; A. Sobolewska, Proza pamięci i wyobraźni, w : Sporne sprawy polskiej literatury współczesnej, red. A. Brodzka, L. Burska, Warszawa 1998; Z. Ziątek, Sierpień – grudzień – historia. Od dokumentów czasu do literatury miejsca, dz. cyt.
38 C. Michalski, Powrót człowieka bez właściwości, Warszawa 1997; M. Janion, Żyjąc tracimy życie. Niepokojące tematy egzystencji, Warszawa 2001; R. Przybylski, Sardanapal. Opowieść o tyranii. Na pożegnanie ohydnego stulecia, Warszawa 2001; M. Bieńczyk, Oczy Dürera, Warszawa 2002; A. Zagajewski, Obrona żarliwości, Kraków 2002; J. Brach-Czaina, Błony umysłu, Warszawa 2003.
39 K. Dunin, Czytając Polskę. Literatura polska po roku 1989 wobec dylematów nowoczesności, Warszawa 2004.
40 Jednym z pierwszych szkiców opisujących tę tendencję był artykuł Wojciecha Tomasika, O ludyczności tekstu literaturoznawczego, „Teksty Drugie” 1990, nr 5/6. Uwagi dotyczące takiego statusu obecnego dyskursu humanistyki można znaleźć m.in. w licznych pracach A. Burzyńskiej, I. Iwasiów, K. Kłosińskiego, J. Madejskiego, M. P. Markowskiego, A. Skrendo.
41 Zob. takie tomy, jak: Retoryka dziś. Teoria i praktyka, red. R. Przybylska, W. Przyczyna, Kraków 2001; Retoryka antyczna i jej dziedzictwo, red. J. Axer, Warszawa 1996; Fenomen kazania, red. W. Przyczyna, Kraków 1994; G. Siwek, Przepowiadać skuteczniej. Elementy retoryki kaznodziejskiej, Kraków 1992; Uwieść słowem czyli retoryka stosowana, red. J. Z. Lichański, Warszawa 2003; A. Wiszniewski, Jak przekonująco mówić i przemawiać, Warszawa 1994.
42 Literatura przedmiotu obejmuje przede wszystkim książkę P. Stasińskiego (Poetyka i pragmatyka felietonu, Warszawa 1982) – ciekawą, ale napisaną w zupełnie innej sytuacji kulturowej – oraz kilka rozproszonych artykułów, głównie prasoznawczych bądź propedeutycznych (E. Chudzińskiego, T. Kleina, A. Niczyperowicza).
43 Ciekawe przykłady takich prac można znaleźć w tomach z przywoływanej już tu serii Gatunki mowy i ich ewolucja.
44 Zob. S. Bortnowski, Warsztaty dziennikarskie, Warszawa 1999; M. Kuziak, S. Rzepczyński, Jak pisać?, Bielsko-Biała 2003; A. Niczyperowicz, Abecadło dziennikarstwa, Poznań 1996; K. J. Szmidt, Porządek i przygoda. Lekcja twórczości, Warszawa 1997.
Le texte seul est utilisable sous licence Creative Commons - Attribution - Pas d'Utilisation Commerciale - Pas de Modification 4.0 International - CC BY-NC-ND 4.0. Les autres éléments (illustrations, fichiers annexes importés) sont « Tous droits réservés », sauf mention contraire.
Pamięć gatunków
Ce livre est diffusé en accès ouvert freemium. L’accès à la lecture en ligne est disponible. L’accès aux versions PDF et ePub est réservé aux bibliothèques l’ayant acquis. Vous pouvez vous connecter à votre bibliothèque à l’adresse suivante : https://freemium.openedition.org/oebooks
Si vous avez des questions, vous pouvez nous écrire à access[at]openedition.org
Référence numérique du chapitre
Format
Référence numérique du livre
Format
1 / 3