Folwark bez krów
p. 204
Texte intégral
1Aby zaradzić naprędce naglącej potrzebie, za pomocą Wojciecha, który był lepiej z domem obeznany, kazałam mój dwór zgromadzić, aby się z nim zapoznać i zawezwać do narady. Po zebraniu przekonałam się, że ten dwór był tak nowy prawie jak pani, i równie jak ona nic nie umiał. Była to rekrutacja sług na prędce wziętych ze wsi, którym potrzebna była nauka, a na biedę nikt z grona naszego nie miał kwalifikacji na nauczyciela.
2Ta okoliczność zmartwiła mię nie pomału, ale jeszcze więcej, kiedym się dowiedziała, że nie ma ani jednej krowy na oborze, ani jednej kury na folwarku itd. Wprawdzie Gierard mię uprzedzał, że znajdę wszędzie pustki, ale nie brałam tego wyrazu w absolutnym znaczeniu. Nie mogłam sobie wyobrazić, aby mógł istnieć folwark najmizerniejszy bez krów, kur, gęsi itp. jak nie wyobrażałam sobie człowieka bez rąk, nóg i głowy.
3Przedruk za: E. Felińska, Pamiętniki z życia, seria 2, t. 1, Wilno 1858, s. 308.

Le texte seul est utilisable sous licence Creative Commons - Attribution - Pas d'Utilisation Commerciale - Pas de Modification 4.0 International - CC BY-NC-ND 4.0. Les autres éléments (illustrations, fichiers annexes importés) sont « Tous droits réservés », sauf mention contraire.