Gwóźdź w kopycie
Weterynarya popularna
p. 193
Texte intégral
§ 74 O zakłóciu kopyta
1Zdarza się iż gwoździe, lub inne ostre ciała przebijają podeszwę rogową i mięsną, a nawet znacznie głębiej zachodzą, i stają się przyczyną długiej choroby nogi, trudnej do uleczenia.
2Poznaki. Podług gwałtowności zakłucia koń poczyna upadać nagle lub też powoli. Dalsze oznaki są niemal te same co w zagwożdżeniu, a mianowicie: koń kuleje, usiłuje na przodzie kopyta nogę opierać, stojąc, często ją podnosi i tu i ówdzie stawia; kopyto zaś bardzo jest gorące.
3Leczenie. Skoro więc koń z przyczyny niewiadomej nagle pocznie chromać, należy zrewidować najdokładniej podeszwę kopyta, strzałkę i jej rowki, czyli nie ma gdzie jakiego zakłucia. Jeżeli ugrzęzłe tu ciało jest znacznej objętości, od razu spostrzeżonym bywa; ale się zdarza czasami, iż jest tak drobne i niewidzialne, że tylko przez ścisłe śledzenie, naciskanie podeszwy, strzałki i ból stąd pochodzący odkrytym być może; a nawet czasami przyłamane końce ufnali tak głęboko zapuszczają się w podeszwę i równają z jej powierzchnią rogową, iż tylko przez zerznięcie tejże odkryte być mogą.
4Jeżeli się zakłucie wcześnie odkryje, pomoc jest łatwa; należy ciało ugrzęzłe wyjąć i ranę podobnie opatrywać jak w poprzednim §. przy zagwożdżeniu wskazanym zostało.
5Przedruk za: Weterynarya popularna. Nauka poznawania i leczenia chorób zwierząt domowych wyłożona w sposób każdemu przystępny podług chlubnie znanych lekarzy weterynarii, Haubnera, Hertwiga, Kreutzera, Wagenfelda, Rohlwesa, Veitha, i wielu innych, przez J. N. Kurowskiego wspólnie z lekarzem weterynarii, w kraju naszym od wielu lat praktykującym. Z dziesięcią tablicami rycin w Warszawie, nakładem Aug. Emmanuela Glücksberga, księgarza przy ulicy Miodowej, n. 497. pod filarami, 1840, s. 145–146.
Auteur
-
J. N. Kurowski
1840

Le texte seul est utilisable sous licence Creative Commons - Attribution - Pas d'Utilisation Commerciale - Pas de Modification 4.0 International - CC BY-NC-ND 4.0. Les autres éléments (illustrations, fichiers annexes importés) sont « Tous droits réservés », sauf mention contraire.