Człowiek i królowie zwierząt
p. 85
Texte intégral
1[...] widziałem sławnego Martina w Cyrku Olimpijskim1, bawiącego się ze lwem, z tygrysem i z hieną, jak gdyby z trojgiem dzieci. Widząc, jak człowiek odwagą i wejrzeniem panuje nad lwem i tygrysem, z jaką pewnością każe lwowi [sic!] rozciągać się na ziemi, a potem się sam kładzie i opiera się na nim, a tygrys jak kot przytula głowę swoją do kolan pana swojego, a ogromną łapą dotyka jego piersi, pochowawszy starannie pazury, widząc człowieka między tymi dwoma królami zwierząt i jak góruje nawet pięknością i doskonałością form, trudno uwierzyć, aby należał do królestwa zwierzęcego; poznaje się całą doskonałość stworzenia, które myśli, poznaje i ma nieśmiertelną duszę.
2Przedruk za: I. Domeyko, Moje Podróże (pamiętniki wygnańca), t. 1, przygotowała do druku, opatrzyła przedmową i przypisami E. H. Nieciowa, Wrocław–Warszawa–Kraków 1962, s. 214.
Notes de bas de page
1 Cyrk Olimpijski – scena teatralno‑cyrkowa w Paryżu.
Auteur
(1802–1889)

Le texte seul est utilisable sous licence Creative Commons - Attribution - Pas d'Utilisation Commerciale - Pas de Modification 4.0 International - CC BY-NC-ND 4.0. Les autres éléments (illustrations, fichiers annexes importés) sont « Tous droits réservés », sauf mention contraire.