Wstęp
p. 7-36
Texte intégral
1Gdy podejmuje się temat stosunku Polaków do Żydów podczas Zagłady, uderza się w najczulsze miejsce polskiej pamięci zbiorowej. Po opublikowaniu w 1987 roku słynnego eseju Jana Błońskiego Biedni Polacy patrzą na getto 1Jerzy Turowicz nie krył zdumienia żywiołowością jego odbioru 2. Artykuł nie tylko wywołał debatę, w której zabrały głos postacie publiczne, lecz sprowokował także wiele osób śledzących dyskusję, niekoniecznie stałych czytelników „Tygodnika Powszechnego”, do wyrażenia opinii w listach nadsyłanych na adres redakcji 3. Wtedy właśnie, za sprawą eseju Błońskiego, po raz pierwszy na tak szeroką skalę ujawniło się napięcie wokół postaw Polaków podczas Zagłady. Zdecydowanie dominowały głosy odrzucające wezwanie, by społeczeństwo polskie uznało własną współwinę moralną za Holokaust, wynikającą – jak twierdził autor tekstu – w głównej mierze z obojętności wobec cierpienia Żydów.
2Wcześniej temat postaw polskiego otoczenia wobec Zagłady został podjęty na szerszą skalę w związku z wydaniem tomu opracowanego przez Władysława Bartoszewskiego i Zofię Lewinównę Ten jest z ojczyzny mojej. Polacy z pomocą Żydom 1939–1945 4. Wydarzenie to zbiegło się z antysemicką kampanią Marca 1968, skutkiem czego w dyskursie publicznym wyklarował się opisany przez Michała Głowińskiego wzorzec „miłosierny Polak – niewdzięczny Żyd” 5. Dyskusję o tekście Błońskiego bezpośrednio poprzedził burzliwy spór sprowokowany filmem Shoah Claude’a Lanzmanna z 1985 roku. Wówczas jednak w niewielkim stopniu chodziło o roztrząsanie tematu stosunku Polaków do Żydów. Energia dyskutantów skupiła się na zarzucaniu reżyserowi nieuczciwości, złych intencji i manipulacji, jakich miał się dopuścić w zebranym w Polsce materiale dokumentalnym 6.
3Koniec lat osiemdziesiątych i lata dziewięćdziesiąte to cała sekwencja sporów wokół Muzeum Auschwitz-Birkenau. Koncentrowały się one nie na postawie Polaków wobec Żydów podczas okupacji, ale na kwestii faktycznego i symbolicznego prawa do tego miejsca pamięci. Wyrażały się nie tylko w publicznej dyskusji, lecz także w działaniach o charakterze performatywnym, jak choćby w akcji ustawiania krzyży na żwirowisku, o której żywo donosiły ogólnopolskie media. Mniejszy zasięg miała debata o artykule Jacka Żakowskiego z 1993 roku Czarna sukienka 7, podczas której wrócił temat obojętności polskiego otoczenia wobec powstania w getcie warszawskim. Podobnie było z opublikowanym w 1994 roku na łamach „Gazety Wyborczej” tekstem Michała Cichego 8o mordach na Żydach, jakich podczas powstania warszawskiego dokonali żołnierze AK i NSZ. Dopiero publikacja Sąsiadów 9Jana Tomasza Grossa w 2000 roku wywołała prawdziwą erupcję konfliktu. Tym silniejszą, że autor podjął już nie – jak Błoński – kwestię obojętności i moralnej współwiny Polaków za Holokaust, lecz problem ich współudziału w mordowaniu Żydów.
4Od tego czasu przez blisko dwie dekady wybuchają kolejne publiczne spory na temat różnych form czynnego zaangażowania Polaków w Zagładę, a także w antysemicką przemoc zaraz po wojnie. Czasem prowokują je prace historyków, wśród których największe emocje niezmiennie budzi Jan Tomasz Gross10. Niekiedy zarzewiem dyskusji staje się wypowiedź artystyczna, zainspirowana zarówno wynikami prac naukowych, jak i stanem debaty publicznej – tak było w przypadku filmu Pokłosie Władysława Pasikowskiego z 2012 roku. Nierzadko spór ożywa za sprawą twierdzeń bądź działań polityków, czego przykładem może być reakcja na ogłoszoną w 2018 roku nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej 11czy oddźwięk, z jakim trzy lata wcześniej spotkały się słowa ówczesnego szefa FBI Jamesa Comeya. Warto choćby w zarysie przypomnieć tę zapomnianą już sprawę, ponieważ znakomicie unaocznia ona siłę afektu i automatyzm reakcji, jakie w przestrzeni publicznej wywołuje temat jakiegokolwiek uwikłania Polaków w Zagładę.
5James Comey stwierdził ni mniej, ni więcej, że Muzeum Pamięci Holokaustu w Waszyngtonie powinno być dla wszystkich przestrogą, ponieważ uświadamia, do czego zdolni są tak zwani zwykli ludzie. Zauważył bowiem, że wśród przedstawicieli wielu narodów, między innymi wśród Niemców, Polaków i Węgrów, znaleźli się mordercy i ich wspólnicy nierozumiejący moralnego wymiaru swoich czynów 12. Te słowa – wypowiedziane piętnaście lat po publikacji Sąsiadów – wywołały w Polsce zgodny i głośny sprzeciw wielu osób publicznych, publicystów i polityków wszystkich opcji, choć mogłoby się wydawać, że „po Jedwabnem” takie ujęcie tematu nie powinno budzić krańcowych emocji 13. Szczególne znaczenie miał głos Władysława Bartoszewskiego, byłego więźnia Auschwitz, członka Żegoty, odznaczonego tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata: „Ten pan w Stanach Zjednoczonych zajmuje się tyle samo sprawami żydowskimi w Europie Wschodniej, ile ja Kolumbią, o której wiem niewiele”14. Bartoszewski stwierdził, że nie obchodzi go „zwykły głupi gość z Ameryki”, ale jednocześnie uznał za „irytujące i denerwujące”, iż ta „głupia” wypowiedź padła z ust wysokiego urzędnika amerykańskiego: „Nie obchodzi mnie, jeżeli ktoś jest – powiedzmy – w Chile głupi, ale obchodzi mnie, jeżeli amerykański polityk koło prezydenta jest głupi. […] Powinien przynajmniej orientować się w stosunkach w Unii Europejskiej i w NATO, i wiedzieć o roli Polski w Unii”. Jako osobny głos w tej debacie wybrzmiała jedynie wypowiedź Aleksandra Smolara, który po trwającej tydzień medialnej burzy dostrzegł w niej zaskakujący przejaw kolektywnej histerii i nadwrażliwości. Słusznie uznał, że ciekawszym tematem dyskusji niż słowa Comeya byłby „stan psychiczny Polski” 15.
6Jak już wspomniałam, spór o stosunek Polaków do Żydów podczas Zagłady osiągnął najwyższą temperaturę po publikacji Sąsiadów Jana Tomasza Grossa, ponieważ mowa była już nie o obojętności obciążającej moralnie Polaków, lecz o różnych formach ich czynnego uczestnictwa w Zagładzie. Wzmożona emocjonalność wypowiedzi i ich szeroka cyrkulacja wiązała się również ze zmianą sfery komunikacji społecznej, zapoczątkowaną przez zniesienie cenzury politycznej, a przypieczętowaną pojawieniem się nowych kanałów przekazu informacji. Dzięki temu „stan psychiczny Polski” w odniesieniu do tematyki Zagłady mógł się odsłonić we wszystkich mediach i obiegach kultury. Widać, jak silna polaryzacja stanowisk oraz emocjonalna intensywność przenika debatę naukową i publicystyczną, różne formy ekspresji artystycznej, a także wypowiedzi potoczne, których skala oddziaływania staje się coraz bardziej znacząca za sprawą internetu oraz portali społecznościowych. Zakres publicznej artykulacji tego tematu jest ogromny, a konflikt ogniskuje się wokół dwóch przeciwstawnych biegunów, które można sprowadzić do następujących formuł: „Polacy mają najwięcej drzewek w Yad Vashem” – „Polacy zabili więcej Żydów niż Niemców”. W tym binarnym ujęciu dominuje aspekt statystyczny, jakby liczby miały przesądzać o ocenie moralnej postaw Polaków podczas Zagłady. Zresztą – jak zauważa Paweł Dobrosielski – odwołania do kategorii liczbowych są trwałym wątkiem w refleksji nad Holokaustem i drugą wojną światową: „Te kategorie służą nam do zapanowania nad chaosem i »nadmiarowością« wydarzenia. Między innymi za ich pomocą nadajemy sens, porządek i ramy interpretacyjne doświadczeniu. Policzenie ofiar wojny może stanowić również gest zamknięcia przeszłości i rozpoczęcia nowego etapu. Ale czy drobiazgowe szacowanie i porównywanie liczby ofiar lub wizualizowanie sobie nieogarnionego stosu trupów przybliża nas do odpowiedzi i zrozumienia tego, co się wydarzyło?” 16. Autor Sporów o Grossa zwraca uwagę, że liczby mają ogromną siłę symboliczną, a także zdolność przekształcania się w samodzielne figury retoryczne 17. Gdy w 2015 roku tygodnik „Die Welt” opublikował felieton, w którym Jan Tomasz Gross napisał, że podczas wojny Polacy zabili więcej Żydów niż Niemców 18, mało kto zwrócił uwagę, iż miał na myśli wyłącznie tereny Rzeczpospolitej pod okupacją niemiecką, a prokuratura natychmiast podjęła śledztwo, by ustalić, czy nie dopuścił się obrazy narodu polskiego. Zauważmy, że zaangażowanie w konflikt o „polsko-żydowską przeszłość” instytucji państwowych, zwłaszcza wymiaru sprawiedliwości, z jednej strony podkreśla rangę przedmiotu sporu, z drugiej zaś stawia pod znakiem zapytania równowagę statusu jego uczestników oraz wolność wypowiedzi.
7Napięcie, jakie towarzyszy debacie na temat stosunku Polaków do Żydów podczas Zagłady, powoduje, że staje się ona grą o sumie zerowej. W polu wyobrażeń społecznych są to zmagania o kluczową wartość polskiej wspólnoty, ponieważ przegrana grozi osunięciem się w próżnię symboliczną. Jak zauważyła Iwona Irwin-Zarecka, badająca współczesne konflikty pamięci, w wypadku Polski już samo uznanie innej grupy za ofiary oznacza przekroczenie ram tożsamości zbiorowej. Nie chodzi tu bowiem jedynie o kwestię poczucia wartości, ale o martyrologiczne fundamenty polskiej wspólnoty wyobrażonej, na które składają się nie tylko doświadczenia drugiej wojny światowej, lecz także ponad sto lat zaborów, a później brak suwerenności w okresie komunizmu19. Należy zauważyć, że spór o postawy Polaków wobec Zagłady jest dużo poważniejszy, gdyż nie polega jedynie na tym, aby się posunąć na symbolicznej ławce ofiar drugiej wojny światowej i zrobić tam miejsce Żydom. To zresztą – jak się wydaje – udało się osiągnąć w odniesieniu do centralnego miejsca upamiętnienia martyrologii obu narodów, jakim jest Muzeum Auschwitz-Birkenau, choć naprawdę trudno orzec, czy i ten spór został definitywnie wygaszony. Opublikowane w 2005 roku badania Marka Kuci wykazały wprawdzie, że w świadomości społecznej żydowska i polska symbolika tego miejsca stały się komplementarne: „Od 1995 do 2000 roku nastąpiło osłabienie poczucia, że »Oświęcim« to przede wszystkim miejsce męczeństwa narodu polskiego, przy równoczesnym dużym wzroście postrzegania byłego obozu jako przede wszystkim miejsca zagłady Żydów” 20. Zarazem jednak sondaże badające od początku lat dziewięćdziesiątych, kogo generalnie Polacy uznają za grupę, która najwięcej wycierpiała podczas wojny, pokazują malejącą liczbę wskazań na Żydów. W 1992 roku 46 procent respondentów uważało, że to Żydzi ucierpieli najbardziej, w 2002 roku twierdziło tak 38 procent badanych, a w 2010 roku już tylko 28 procent 21.
8Jak zauważył Jacek Leociak, zarówno w okresie PRL, gdy pamięć zbiorowa była modelowana w dużej mierze przez monopolistyczny ośrodek władzy, jak i po przełomie 1989 roku dwa zjawiska pozostały niezmienne: „po pierwsze skłonność do manipulowania pamięcią Zagłady oraz zacierania granic między porządkiem historycznym a ideologicznym; po drugie – intensywność debaty publicznej na tematy związane ze stosunkami polsko-żydowskimi w czasie Zagłady i jej temperatura emocjonalna”. Są one – pisze dalej autor – „zawsze wysokie, niekiedy sytuują się wręcz na granicy zbiorowej histerii. Wszystko to świadczy o tym, że w sporach o polską historię najnowszą (tę wojenną i powojenną), o nowoczesną polską tożsamość, wreszcie o kształt polskiej pamięci zbiorowej – sprawa Zagłady odgrywa jeśli nie kluczową, to na pewno jedną z najważniejszych ról” 22.
9W centrum identyfikacji zbiorowej Polaków pozostaje druga wojna światowa, ujęta we wzorzec heroizmu i głęboko osadzona we wcześniejszym dziewiętnastowiecznym paradygmacie walki o niepodległość. Przyłożenie do niego tematu stosunku Polaków do Żydów albo ów paradygmat wzmacnia, przede wszystkim przez afirmację takich wartości, jak odwaga i poświęcenie („Polacy mają najwięcej drzewek w Yad Vashem”), albo grozi jego destrukcją, gdy w polu wyobrażeń pojawia się wizja kolaboracji z okupantem w zbrodni Holokaustu („Polacy zabili więcej Żydów niż Niemców”). To z tego powodu w omawianym tu sporze widać grę o sumie zerowej, która mobilizuje krańcowe emocje, nietowarzyszące żadnej innej debacie na temat przeszłości. Chodzi bowiem nie tylko o uświadomioną w pełni obronę dobrego samopoczucia czy też ochronę zbiorowego autowizerunku, nie tylko o przeciwdziałanie rozpadowi wyobrażeń na temat postaw Polaków podczas wojny, lecz przede wszystkim jest to głęboki opór wobec utraty fundamentów tożsamościowych.
10W 2001 roku, w okresie najgorętszych sporów „wokół Jedwabnego”, Marcin Król wyraził nadzieję, że właśnie w wyniku ówczesnego kryzysu fundamenty te ulegną zasadniczej zmianie:
Jakakolwiek zatem mogłaby zaistnieć wspólnota określana mianem „polskości” czy „ojczyzny”, to będzie musiała być zbudowana niemal na nowo. Odbudowana na gruzach. I nic w tej odbudowie już nie pomogą składniki pamięci zbiorowej i wyobraźni, które dotychczas dobrze funkcjonowały, czyli romantyzm, „przerabianie zjadaczy chleba w anioły”, Mochnackiego „brukowanie Polski szlacheckimi herbami”, wspomnienia pokolenia naszych rodziców i dziadków z czasów AK i cały ten typ tradycji. […] Podsumowując, dzieje honoru w Polsce skończyły się 23.
11Diagnoza ta okazała się zdecydowanie przedwczesna, czego najbardziej wyrazistym przejawem jest społeczny odbiór narracji zaproponowanej w 2004 roku przez nowo otwarte Muzeum Powstania Warszawskiego i obecnej promocji zasług „żołnierzy wyklętych”.
12Grzegorz Niziołek, analizując spektakle teatralne oraz ich recepcję w okresie od zakończenia wojny po współczesność, odsłonił zróżnicowane przejawy oporu polskiej zbiorowości wobec prób konfrontacji z doświadczeniem Zagłady. Po kilkunastu latach, które upłynęły od debaty „o Jedwabnem”, dostrzegł w niej wręcz „triumf sił obronnych”24 zamiast procesu przepracowania postulowanego przez jedną ze stron sporu. Ona sama zresztą, zdaniem autora Polskiego teatru Zagłady, także nie przekroczyła paradygmatu, do zerwania z którym wzywała:
Strona domagająca się w sporze o Jedwabne przyjęcia przez Polaków odpowiedzialności za popełnioną tam zbrodnię nie ujawniła własnych mechanizmów obronnych, nie dekonstruowała własnej retoryki, żądała natomiast niemal jednogłośnie widowiska bolesnego, przerażającego, traumatycznego i wzniosłego – a więc wciąż mieszczącego się w kodach polskiej kultury romantycznej, zwłaszcza jej masochistycznego nurtu 25.
13Skrajna afektywność, siła mechanizmów obronnych, przymus powtarzania – wszystkie te zjawiska, które obserwujemy w dyskusjach na temat stosunku Polaków do Żydów podczas Zagłady – skłaniają do ponawiania namysłu nad tym, co takiego wydarzyło się „tam i wtedy”, że nie sposób do dziś skonfrontować się z tymi doświadczeniami zarówno na płaszczyźnie poznawczej, jak i moralnej. Moja książka stanowi próbę połączenia analizy świadectw powstałych podczas wojny z dekonstrukcją wyobrażeń kształtujących się przez cały okres powojenny. Rezygnuję więc z umieszczenia we wstępie rekapitulacji stanu badań dotyczących polskiej pamięci zbiorowej o Holokauście i z przystąpienia następnie do interpretacji źródeł. Książka jest bowiem zaproszeniem do pewnego rodzaju eksperymentu poznawczego: chodzi o uważne wczytanie się w świadectwa ukazujące obszar głęboko ambiwalentnych doświadczeń i prześledzenie, w jaki sposób te zapisy rozsadzają sztywne ramy dyskursu na temat stosunku Polaków do Żydów w czasie Zagłady. Ten eksperyment ma też wymiar etyczny i emocjonalny, wynikający z konfrontacji z zapisami doświadczenia granicznego, niemieszczącego się w kategoriach epistemologicznych i wymykającego się prostym kwalifikacjom etycznym, a przede wszystkim destabilizującego matryce pamięci zbiorowej wyklarowane w okresie powojennym, a zakorzenione jeszcze w XIX stuleciu.
Kompozycja książki i analizowane źródła
14Książka, przede wszystkim zaś jej pierwsza część, jest poświęcona żywo dyskutowanej w ostatnich latach kategorii „świadka” Holokaustu. Debata „wokół Jedwabnego”, a następnie kolejne publikacje historyków dotyczące aktywnego udziału Polaków w Zagładzie, omawiające między innymi donosy 26, szantaże 27, a także sytuację na polskiej prowincji 28(szczególnie w trzeciej fazie Zagłady, a więc po „likwidacji” gett), wytworzyły potrzebę rewizji kategorii „świadka” oraz znanej triady nakreślonej w 1992 roku przez Raula Hilberga w książce Sprawcy, ofiary, świadkowie. Zagłada Żydów 1933–1945 29. W świetle rozpoznań historyków okazało się, że zarówno termin bystander (bierny i obojętny „stojący obok”), jak i „świadek” w sensie witness (dający świadectwo) nie ujmują złożoności postaw społeczeństwa polskiego, a przede wszystkim, że poza ich zakresem pozostaje wiele form uwikłania w Zagładę. Zresztą również w ujęciu Hilberga pojawia się zróżnicowanie grupy bystanders, co sugerują już tytuły poświęconych jej rozdziałów: „Narody w Europie okupowanej przez Adolfa Hitlera”, „Sprawiedliwi, beneficjenci, obserwatorzy”, „Posłańcy”, „Żydowscy wybawcy”, „Państwa sprzymierzone”, „Państwa neutralne”, „Kościoły”. Jak widać, chodzi nie tylko o bezpośrednich obserwatorów aktów okrucieństwa wymierzonego przeciwko Żydom, lecz także o instytucje, a nawet państwa. Poza tym bystander nie jest dla autora jedynie biernym obserwatorem, skoro umieszcza w tej kategorii również osoby i instytucje niosące ratunek czy informujące świat o dokonywanej zbrodni. Pisze on następująco: „Zdarzało się, że świadkowie stawali się sprawcami. W pewnych okolicznościach wykorzystywali tragedię Żydów dla własnych korzyści, ale byli i tacy, którzy udzielali pomocy prześladowanym”30. Tę niejednoznaczność jednego z elementów triady Hilberga wydobywa tytuł artykułu Jana Tomasza Grossa Sprawcy, ofiary i inni, w którym autor przekonuje, że w okolicznościach Zagłady słowo bystander stało się oksymoronem, bierność była bowiem wówczas formą działania. Z tego powodu „inni” to – wedle Grossa – „ułatwiacze” i „beneficjenci”; „właśnie te dwa słowa […] znacznie lepiej niż Hilbergowskie bystanders opisują kontekst Zagłady, tzn. nastawienie ze strony nieżydowskich współobywateli, którego doświadczyli Żydzi w krajach Europy okupowanej i zależnej od Hitlera” 31.
15„Świadek” Zagłady to kategoria trudna do skonceptualizowania przede wszystkim ze względu na zróżnicowanie oraz labilność postaw, które ma objąć. Z tą niestabilnością próbuje sobie poradzić Victoria J. Barnett, proponując badanie płynnych, wahliwych zachowań „świadków”, oscylujących między ratowaniem a współsprawstwem 32. W obszarze polskiej humanistyki pojawiła się w ostatnim czasie propozycja Karoliny Koprowskiej, by kategorię bystander zastąpić bardziej pojemnym i wieloznacznym pojęciem „postronny”:
Postronny jest przede wszystkim tym, który nie jest bezstronny, nie może uchylić się od zaangażowania, nie tyle odnoszącego się do konkretnych działań, ile mającego charakter afektywny i emocjonalny. Postronne uczestnictwo, które jest nie-do-zniesienia, stawia go w moralnie dwuznacznej pozycji wobec cudzego cierpienia. Postronny jest też niemym i milczącym świadkiem – doświadczenie Zagłady pozbawia go zdolności mówienia lub nie dysponuje on odpowiednim językiem, za pomocą którego mógłby pojęciowo opanować to, co przeżywa(ł) i w czym uczestniczy(ł), albo też decyduje się o tym nie mówić 33.
16Zaletą tej definicji jest niewątpliwie otwartość na różnorodne i podatne na przekształcenia formy aktywności „świadka”. Trudno natomiast zgodzić się, że postronny Zagłady jest skazany lub sam się skazuje na milczenie. Jak będę starała się pokazać, w świetle wielu źródeł równie zasadne byłoby stwierdzenie, że odczuwa on i – gdy nadarza się okazja – realizuje silną potrzebę mówienia o swoich doświadczeniach.
17Książka dzieli się na dwie części, a wywód każdej z nich ogniskuje się wokół jednej z dwóch wyrazistych figur utrwalonych w polskim imaginarium zbiorowym. W pierwszej części, zatytułowanej „W obszarze widzialności”, jest to „biedny Polak patrzący na getto”; w drugiej zaś, noszącej tytuł „W ukryciu”, punktem odniesienia jest figura „Sprawiedliwego” niosącego pomoc ukrywającym się Żydom. Taka kompozycja całości wynika z przekonania, że warunkiem koniecznym choćby zbliżenia się do zrozumienia tego, co działo się „w ukryciu”, jest konfrontacja z wydarzeniami, jakie podczas Holokaustu rozgrywały się „w obszarze widzialności”.
18Wywód pierwszej części książki jest ześrodkowany na dzienniku Stanisława Żemisa, którego nie da się nazwać „niemym postronnym Zagłady”. Sięgnął bowiem po pióro właśnie pod wpływem wydarzeń związanych z „akcją likwidacyjną” getta w Łukowie. W tym wypadku mamy do czynienia z biernym obserwatorem, który przeistacza się w świadka w najbardziej klasycznym tego słowa znaczeniu, ulega bowiem wewnętrznemu przymusowi złożenia świadectwa (choć to niejedyny powód, dla którego prowadzi zapiski). Za sprawą dziennika Żemisa figura „biednego Polaka patrzącego na getto” przestaje być pustym ekranem, na który można rzutować wyobrażenia o doświadczeniu milczącego obserwatora. Dzięki tym unikatowym zapiskom (porównywalnym jedynie z dziennikiem Zygmunta Klukowskiego 34) świadek przemawia własnym głosem, ale mówi nie tylko o swoim doświadczeniu. Próbuje również opisać, a zarazem zrozumieć zachowanie ofiar Zagłady oraz polskiego otoczenia. Interpretację jego notatek uzupełniam odniesieniami do innych dokumentów osobistych, zarówno powstałych „tam i wtedy”, jak i w okresie powojennym, a przede wszystkim patrzę na dziennik Żemisa przez pryzmat polskiej pamięci zbiorowej o „świadku” Zagłady. Staram się sproblematyzować takie właściwości jego doświadczenia, jak obojętność, niekomunikatywność czy traumatyczność. Przede wszystkim wychodzę z założenia, będącego też podstawą rozważań Grzegorza Niziołka, który w Polskim teatrze Zagłady jako pewnik potraktował istnienie „społecznej pamięci o konkretnych zdarzeniach (eksterminacji społeczności żydowskich miast i miasteczek, powstawaniu i likwidacji gett, ukrywaniu i wydawaniu znajomych i obcych ludzi, scenach publicznego poniżenia i śmierci)”. I podkreślał: „Należy także uznać za pewnik ich dostateczną, a nieraz pełną widzialność, a w konsekwencji bardzo silne i reaktywne uwrażliwienie na wszelkie próby odwołania się do tej pamięci […]” 35.
19Stanisław Żemis znany był dotąd wąskiemu gronu badaczy świadectw Zagłady jako Stanisław Żemiński, co wynikało z przeinaczenia nazwiska autora w Archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego, gdzie przechowywany jest jego dziennik 36. Więcej o tej sprawie – odwołując się do ustaleń Krzysztofa Czubaszka 37– piszę w dalszej części książki, natomiast w tym miejscu chcę zaznaczyć, że zapiski Żemisa, choć zostały dostrzeżone przez historyków badających w ostatnich latach trzecią fazę Zagłady, nie doczekały się jeszcze gruntownej, całościowej analizy. Zainteresowanie budziły przede wszystkim zaobserwowane przez niego zachowania polskich „świadków”, a nie to, czym dla samego diarysty było naoczne doświadczenie „likwidacji” prowincjonalnego getta.
20Gdy rozpoczęłam prace nad świadectwem Żemisa (myśląc wówczas, że jest autorstwa Żemińskiego), opierałam się na maszynopisie przechowywanym w Archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego. Bazując na nim, wygłosiłam referat „Niewidzialni świadkowie Zagłady – biedni Polacy patrzą na Polaków” na konferencji „Świadek: jak się staje, czym jest?”, zorganizowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim w styczniu 2018 roku. Gdy jednak przygotowywałam do publikacji tekst referatu 38, który stanowi zaczątek pierwszej części mojej książki, posiłkowałam się już maszynopisem dziennika opracowanym do druku przez Alinę Skibińską, wkrótce potem zamieszczonym w czasopiśmie „Zagłada Żydów. Studia i Materiały” 39.
21Jak już wspomniałam, o ile część „W obszarze widzialności” odsyła do wpisanej głęboko w polskie imaginarium figury „biednego Polaka patrzącego na getto” i prowadzi do problematyzacji kategorii „świadka”, o tyle część druga, zatytułowana „W ukryciu”, jest poświęcona równie fundamentalnej kategorii „Sprawiedliwych”. Składa się z trzech rozdziałów poruszających różne aspekty relacji między osobami ratującymi Żydów a ich „podopiecznymi”. W centrum refleksji sytuuje się tu nie tylko doświadczenie ludzi niosących Żydom pomoc, lecz także przeżycia osób ratowanych. Analizowane świadectwa ukazują ratujących z perspektywy ukrywanych przez nich autorów zapisków, którzy utrwalili swoje przeżycia, przebywając w kryjówkach. Są nimi przede wszystkim: Brandla Siekierkowa, Karol Rotgeber, Calek Perechodnik, Jerzy Feliks Urman oraz Melania Weissenberg. I w tym wypadku o doborze głównego korpusu źródeł zadecydowała ich szczególna wartość, wynikająca z tego, że powstawały „tam i wtedy”, toteż in statu nascendi ukazują relację między Żydami a ukrywającymi ich Polakami. Nie ma tu dystansu czasowego, który schładza emocje i wpływa na rozumienie minionych już doświadczeń, poza tym autorzy nie wiedzą najważniejszego – kiedy skończy się wojna i czy uda im się ją przetrwać. Ten brak wiedzy ciąży również ich „opiekunom” i – jak ukazują świadectwa Żydów – odciska się też na ich emocjach i działaniach. Wymienione źródła ujawniają, czym dla obu stron mogła być długotrwała relacja pomocowa, w której – co łączy wszystkie te przypadki – gratyfikacja materialna nie odgrywała zasadniczej roli. Warte podkreślenia jest tu słowo „relacja”, albowiem istnieje wiele okupacyjnych świadectw – które traktuję jako źródła poboczne – wspominających o różnych formach pomocy, na przykład doraźnej, krótkoterminowej czy uzależnionej od opłat. Nie ukazują one jednak stopnia skomplikowania i dynamiki długotrwałej relacji międzyludzkiej, a także sieci interakcji zmieniających się pod wpływem czasu i innych okoliczności. Celem moich badań nie jest opracowanie typologii różnych przejawów pomocy oraz przyświecających im motywacji czy na przykład trajektorii losu osób ukrywanych, tym bowiem zajmowali się już inni 40. Koncentruję się na dynamicznej i wieloaspektowej relacji, jaką nawiązują Polacy i Żydzi w sytuacji długotrwałej pomocy nienastawionej na zysk. Interesują mnie głównie, podobnie jak w pierwszej części książki, „fenomeny ludzkiej psychiki”, których wartość w badaniach historycznych podkreślał Jerzy Jedlicki, szczególnie w odniesieniu do wydarzeń zaistniałych w „epoce pieców”:
Historyk zazwyczaj interesuje się także tym, co obserwacji bezpośrednio niedostępne, a więc uczuciami, myślami i motywacjami. Opisując wyłączony obszar świata, interesuje się więc psychiką jego mieszkańców: jej warstwą adaptacyjną, składającą się ze świeżo wyuczonych reakcji na bezprecedensowe zagrożenia, oraz jej warstwą głębszą, w której magazynowane jest dziedzictwo kulturowe. W docieraniu do owych fenomenów psychicznych świadectwa osobiste są źródłem niedającym się zastąpić, a zobiektywizowane metody krytyki źródeł uzupełnione być muszą interpretacją rozumiejącą – z całym jej dobrze znanym ryzykiem poznawczym, zwielokrotnionym przez wysokość progów empatii z mieszkańcami obszarów zamkniętych 41.
22Autor artykułu Dzieje doświadczone i dzieje zaświadczone zwraca więc uwagę, że badanie „fenomenów psychicznych” odsłania nie tylko zjawiska jednostkowe albo mechanizmy zbiorowe charakterystyczne dla czasu, o którym mówi dokument osobisty. Interpretacja takich świadectw prowadzi do głębszych warstw „dziedzictwa kulturowego”, co w wypadku analizowanych przeze mnie źródeł oznacza między innymi odesłania do takich kwestii, jak tradycyjne i nowoczesne wyobrażenia na temat Żydów, miejsce chłopów w kulturze polskiej, wykluczenie społeczne kobiet, zapóźnienie cywilizacyjne i ubóstwo prowincji, a także wpływ Kościoła katolickiego na kształtowanie tożsamości zbiorowej.
23Zauważmy, że choć Jedlicki explicite określał jako „światy wyłączone” czy też „poczekalnie śmierci” głównie getta, obozy i więzienia, w swoich rozpoznaniach trafnie ujął również doświadczenia Żydów przebywających po „aryjskiej stronie”:
Sytuacje graniczne na tym między innymi polegają, że cały gmach świata zależy od pierwszego spotkanego człowieka: od tego, czy ten człowiek da przenocować, czy minie obojętnie lub z szyderstwem, czy obrabuje i wyda na śmierć. Ten pierwszy napotkany w jednej chwili rozstrzyga najważniejsze filozoficzne i antropologiczne dylematy kultury europejskiej: dylemat samotności i wspólnoty, atomizacji i więzi społecznej, absolutu moralnego i relatywizmu wartości, posłuszeństwa i sprzeciwu, a także kwestię podziału na swoich i obcych. W sytuacjach granicznych rozstrzygnięcia te są typu „albo – albo”, nie mają środka i żałosne są próby tych, którzy chcą z nich wyprowadzać jakąś statystyczną przeciętną, nie biorąc w dodatku pod uwagę, że wśród ocalonych z natury rzeczy przeważają optymiści: ci bowiem, którzy przegrali swój zakład o człowieka, rzadko już mieli czas spisać świadectwo i zadanie to pozostawili literaturze 42.
24Jak zaznaczyłam, podstawą analiz prowadzonych w drugiej części książki są świadectwa żydowskie powstałe właśnie w „poczekalniach śmierci”, a więc pozbawione perspektywy osoby ocalałej. Jeśli ich autorzy przeżyli wojnę i złożyli później relacje albo opublikowali wspomnienia z okresu Zagłady, włączam te teksty do korpusu źródeł. Uzupełniam go również o dokumenty osobiste, publikowane i niepublikowane, które – choć nie koncentrują się na temacie ratowania Żydów – pomagają w interpretacji świadectw będących w centrum mojego zainteresowania. Na główny korpus źródeł – poza znanym pamiętnikiem Calka Perechodnika 43– składają się świadectwa, które nie zdążyły jeszcze się wpisać do kanonu literatury dokumentu osobistego czasu Zagłady. Analizowany w pierwszym rozdziale części drugiej dziennik Brandli Siekierkowej, a także jej tużpowojenny pamiętnik zostały wydane w 2016 roku 44. Pierwszy tekst poświęcony jej zapiskom opublikowałam w 2012 roku, opierając się wyłącznie na źródłach archiwalnych wytworzonych przez Brandlę i członków jej rodziny. Rozdział „Może ta wojna trwała trochę już za długo…” stanowi rozbudowaną interpretacyjnie wersję tamtego artykułu, w którym, koncentrując się na prezentacji nieznanych szerzej świadectw, zarysowałam możliwe kierunki ich odczytania 45. Rozdział drugi, zatytułowany „Zrozumiała, że jest teraz górą…”, jest poszerzoną wersją artykułu, który ukazał się w 2016 roku w czasopiśmie „Zagłada Żydów. Studia i Materiały” 46. Poza świadectwem Calka Perechodnika bazuję w nim na nieopublikowanym dotychczas pamiętniku Karola Rotgebera 47(ze zbiorów Archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego) oraz – na dostępnym czytelnikom jedynie w angielskim tłumaczeniu – dzienniku Jerzego Feliksa Urmana 48, który analizuję, korzystając również z innych dokumentów wytworzonych przez członków rodziny Urmanów i przechowywanych w Archiwum Yad Vashem. Z kolei w rozdziale trzecim, dotąd niepublikowanym w żadnej postaci, zatytułowanym „Jak chcesz, to przyjdź dziś wieczór na chwilę…”, koncentruję się na wydanym w 2016 roku dzienniku Melanii Weissenberg 49.
Metodologia i inspiracje teoretyczne
25Podstawą przyjętego w książce sposobu pracy ze świadectwami jest pozostawanie możliwie blisko źródła i uważne przyglądanie się, do jakich kontekstów interpretacyjnych odsyła jego autor. Staram się analizować teksty w sposób całościowy, unikając metody egzemplifikacji, ilustrowania i uzasadniania hipotez odpowiednio dobranymi fragmentami pochodzącymi z jak największej liczby źródeł. Kierunek wywodu wyznaczają autorzy świadectw, a nie założona przeze mnie siatka pojęć czy kategorii, co zresztą sygnalizują już tytuły poszczególnych rozdziałów, zaczerpnięte z wypowiedzi powstałych „tam i wtedy”. Przywołane w tytule książki słowa „Nie wiem, jak ich mam cenić…” 50wyrażają bezradność wielu jej bohaterów, choć odnotowane zostały w dzienniku Brandli Siekierkowej. Odzwierciedlają zmagania diarystki, która nie radzi sobie z określeniem swojego stosunku do chłopskiego małżeństwa, wówczas już blisko dwa lata ukrywającego ją i jej bliskich.
26Badane przeze mnie materiały należą do obszaru „literatury dokumentu osobistego” 51wykorzystywanej przez cały okres powojenny w naukowej refleksji nad Holokaustem 52. Dominują wśród nich dzienniki oraz pamiętniki, które analizuję przede wszystkim za pomocą metody biograficznej. Ma ona długą tradycję, do której fundamentalny wkład wnieśli polscy socjologowie, ale od lat jest z powodzeniem wykorzystywana w różnych dyscyplinach naukowych. Przypomnijmy, że dla twórcy tej metody, Floriana Znanieckiego, oraz jego najważniejszych kontynuatorów – Józefa Chałasińskiego, Jana Szczepańskiego i Witolda Kuli – dokumenty osobiste to „pisemne wypowiedzi, które relacjonując udział piszącego w pewnej sytuacji społecznej, zawierają także osobisty pogląd autora na te sytuacje, opis przebiegu zdarzeń, jakie miały w niej miejsce i opis zachowania autora” 53. Ich badanie zakłada uwzględnienie współczynnika humanistycznego, a więc przyjęcie, że zjawiska społeczne „istnieją w działaniu i doświadczeniu pewnych ludzi i posiadają te właściwości, które im owi działający i doświadczający ludzie nadają w swoich czynnościach i działaniach” 54. Należy podkreślić, że dokumenty osobiste są jednocześnie subiektywne i ponadindywidualne. Z jednej strony przedstawiają świat z perspektywy konkretnego człowieka, ujęty w jego sposób myślenia i odczuwania, z drugiej zaś ujawniają system norm społecznych uwewnętrznionych przez autora, odsyłają więc do złożonej rzeczywistości kulturowej. Warto w tym miejscu przypomnieć, że Znaniecki, zanim wkroczył w obszar badań socjologicznych, zdążył wypracować własne stanowisko kulturalistyczne, którego zresztą nigdy nie porzucił. Jak zauważa Grzegorz Godlewski, w wypadku autora Nauk o kulturze „zwrot ku socjologii można uznać za jedną z możliwych konsekwencji czy konkretyzacji stanowiska kulturalistycznego. Przede wszystkim Znaniecki traktował socjologię jako jedną z nauk o kulturze, uwzględniając odrębność jej i jej przedmiotu, ale też sytuując ją w sferze podstawowych rozpoznań kulturalistycznych, wskazujących, że polem wszelkiego poznania humanistycznego jest »świat cudzych świadomości«” 55. Namysł nad światem ludzkim, a więc światem kultury, wymaga przekroczenia podziału dyscyplin naukowych, czego klasycznym przykładem są książki Norberta Eliasa, który w połowie XX wieku wzywał, by „obalić sztuczne bariery, jakie wznosimy dziś w myśleniu, rozdzielając istoty ludzkie pomiędzy rozmaite obszary kontroli: na przykład dziedziny psychologów, historyków, socjologów. Struktury ludzkiej psychiki, struktury ludzkiego społeczeństwa i struktury ludzkiej historii są nierozerwalnie komplementarne i mogą być badane jedynie we wzajemnym powiązaniu” 56. Do tych słów można dodać, że właśnie metoda biograficzna – polegająca na analizie zapisów ludzkich doświadczeń – nieuchronnie wiąże się z wkroczeniem w obszar synkretyzmu metodologicznego. Dotyczy to szczególnie tych dokumentów osobistych, które charakteryzuje „wysoki kontekst”. Edward T. Hall wyjaśnił to pojęcie następująco:
Komunikacja lub przekaz na poziomie wysokiego kontekstu (highcontext, HC) charakteryzuje się tym, że większość informacji bądź zawiera się w fizycznym kontekście, bądź jest zinternalizowana w człowieku, a tylko nieznaczna jej część mieści się w zakodowanej, bezpośrednio nadawanej części przekazu 57.
27Innymi słowy, autorzy dzienników i pamiętników często pomijają wiele aspektów swoich doświadczeń, choćby dlatego że z ich perspektywy wydają się one oczywiste i w związku z tym niewarte odnotowania. Natomiast my, próbując do nich dotrzeć, musimy się uciekać między innymi do badań historyków, socjologów czy psychologów.
28Jak zauważa Philippe Lejeune, prowadzenie dziennika zaspokaja rozmaite, często współwystępujące ze sobą potrzeby 58. Nierzadko autorzy robią to w poszukiwaniu ulgi, jeśli znajdują się w sytuacji dużego napięcia psychicznego, dotkliwej nudy bądź samotności, a więc w kręgu właśnie takich doświadczeń, jakie przysparzały cierpień wielu Żydom ukrywającym się po „aryjskiej stronie”. Część diarystów chce utrwalić swoje przeżycia, by po latach móc wrócić do nich pamięcią. W przypadku zapisków prowadzonych w sytuacji zagrożenia życia w grę wchodzi również potrzeba zostawienia potomnym śladu własnego istnienia. Taka motywacja niewątpliwie przyświecała wielu autorom dzienników i pamiętników prowadzonych w czasie wojny, ale nie wszystkim spośród tych, którzy byli ukrywani przez „Aryjczyków”. Część z nich obawiała się, że w razie denuncjacji zapiski mogą się okazać ważnym, a nawet jedynym dowodem popełnienia przestępstwa w świetle okupacyjnego prawa.
29Dziennik – jak zauważa Lejeune – często pełni też funkcję przyjaciela, któremu można powierzyć swoje sekrety. Bywa również narzędziem samopoznania, służy sporządzeniu bilansu życia albo rozważaniom poprzedzającym podjęcie istotnej decyzji. W sytuacji gdy człowiek jest poddany jakiejś trudnej próbie, prowadzenie regularnych notatek może być oparciem i dodawać odwagi. W wypadku tak zwanych ludzi pióra, którzy zresztą stanowią mniejszość wśród diarystów 59, dziennik może być też laboratorium, rodzajem brudnopisu, w którym notuje się pomysły czy próbki tekstu jeszcze niegotowego do publikacji. W końcu – co bardzo ważne w kontekście analizowanych przeze mnie materiałów – prowadzenie regularnych zapisków bywa przyjemnością, wynikającą w dużej mierze z doświadczania wolności:
To fascynujące – przemieniać samych siebie w słowa i zdania oraz, odwracając relację, jaką mamy z życiem, dawać sobie samym początek, rodzić się na nowo. Zeszyt, w którym opisujemy siebie, czy kartki łączone przez nas w jeden zbiór to rodzaj symbolicznego ciała, które – w odróżnieniu od ciała rzeczywistego – przetrwa. Przyjemność tym większa, że niczym nieograniczona. Każdy czuje, że ma tu prawo posługiwać się takim językiem, jakim chce. Nie zatrzyma nas lęk, że popełniamy jakieś błędy. Można wybrać własne reguły gry 60.
30Zauważmy, że w sytuacji skrajnego zniewolenia i zagrożenia życia prowadzenie dziennika czy pamiętnika może się okazać ostatnim obszarem wolności i narzędziem podtrzymywania własnej podmiotowości.
31Należy podkreślić, że w przypadku zapisków prowadzonych podczas Zagłady często w grę wchodził nakaz świadczenia, zostawienia śladu nie tylko własnych dramatycznych doświadczeń, lecz także losu, jaki spotkał Żydów. Pisał o tym Berel Lang, kładąc nacisk na wyjątkową wartość dzienników:
Ponieważ dziennik jest pisany w trakcie trwania wydarzeń, łączy niezapośredniczoną relację z indywidualnym i pełnym ekspresji punktem widzenia autora. W żadnym innym gatunku literackim czy historycznym nie zachodzi podobny związek historycznego momentu z emocjonalnym procesem zapisu. Dokumenty publiczne (ustawy, proklamacje, rejestry kościelne, rozkłady jazdy pociągów) są często ważniejszą bazą dla systematycznych opracowań historycznych – ale jako odpowiedź na wydarzenia nie mają siły wyrazu. Historie naukowe dostarczają obszerniejszego i bardziej szczegółowego spojrzenia niż dzienniki, ale same nie tkwią w historii. Autor dziennika pisze z dnia na dzień, nie wiedząc, co wyniknie z opisywanych wydarzeń i jaka będzie jego przyszłość – nie jest nawet pewny, czy jego dziennik ocaleje i czy ktoś go przeczyta. W przypadku nazistowskiego ludobójstwa niepewne było przetrwanie nie tylko jednostek, ale całej zbiorowości 61.
32Jak zauważa Jacek Leociak, takie świadectwa często miały w intencji autorów wstrząsnąć w przyszłości sumieniem świata lub posłużyć powojennym trybunałom jako dowód zbrodni. Niekiedy marzenie o tym było dyktowane wewnętrzną potrzebą sprawiedliwości, nieraz wynikało również z żądzy zemsty 62. Świadectwa, które składają się na główny korpus źródłowy mojej książki, z perspektywy ich autorów miały charakter wielofunkcyjny, nawet jeśli nie zawsze byli oni tego w pełni świadomi. Na przykład Stanisław Żemis deklarował, że zawarty w jego dzienniku opis wydarzeń zaobserwowanych w Łukowie i jego okolicach, a więc rodzaj kroniki, ma w przyszłości posłużyć jako materiał do badań nad Zagładą. Tymczasem czytelnik jego zapisków bez trudu dostrzeże, że powstawały one także na potrzeby autoterapii. Ich prowadzenie było próbą poradzenia sobie ze wstrząsem, jaki u diarysty wywołały wydarzenia związane z „likwidacją” pobliskiego getta. Oprócz relacji na temat faktów autor dostarczył badaczom obszerny materiał ukazujący cały zespół reakcji psychofizycznych świadka. Podobnie rzecz wygląda w wypadku Calka Perechodnika, którego pamiętnik, również pisany z myślą o upublicznieniu, nie stanowi jedynie kroniki wydarzeń, lecz jedno z najbardziej zróżnicowanych formalnie i funkcjonalnie żydowskich świadectw Zagłady. Nie będę tu rozwijać kwestii motywacji autorów analizowanych przeze mnie dokumentów, ponieważ poświęcam temu miejsce w dalszej części książki. Chcę tylko zaznaczyć, że są wśród nich i takie, które bez wątpienia mają charakter ściśle intymny, jak dziennik Brandli Siekierkowej czy zapiski Melanii Weissenberg.
33Kolejnym – poza wymaganiami stawianymi przez dokumenty osobiste – uzasadnieniem synkretyzmu metodologicznego jest charakter odnotowanych w nich doświadczeń. Pisał o tym Jacek Leociak w kontekście zwrotu posthumanistycznego w badaniach nad Holokaustem:
Uważam, że każdy sposób, każda droga, która może nas choć trochę zbliżyć do ogarnięcia doświadczenia Zagłady – warta jest spróbowania. Nawet, jeśli okaże się ślepą uliczką. Wszystko, co na drodze poznania jest wartościowe, wiąże się z ryzykiem. W sposób szczególny takim ryzykiem obarczona jest próba dotknięcia doświadczenia Zagłady. Ten, kto takie ryzyko podejmuje, stoi nie tylko przed dylematami natury epistemologicznej, lecz także – a może przede wszystkim – natury etycznej. Nie uważam jednak, by badania nad Zagładą, przy zachowaniu szacunku dla ofiar, respektu wobec ogromu ich cierpienia i grozy zadawanej im śmierci, mogły się toczyć tylko w jeden kanoniczny i usankcjonowany sposób. Przeciwnie: wielość badawczych inspiracji i różnorodność metodologicznych perspektyw stosowanych w tych badaniach świadczy o fundamentalnej wadze szeroko pojętej problematyki Holokaustu dla humanistyki współczesnej 63.
34Aby „zbliżyć się do ogarnięcia doświadczenia Zagłady”, którego ślady zostawili autorzy świadectw, korzystam przede wszystkim z ustaleń historyków zajmujących się problematyką Holokaustu oraz tak zwanych stosunków polsko-żydowskich 64, zwłaszcza w trzeciej fazie Zagłady. W analizach prowadzonych szczególnie w drugiej części książki odwołuję się do inspiracji socjologicznych, wśród których dominują różne ujęcia relacji władzy oraz teorii wymiany. Swoje interpretacje osadzam także w rozpoznaniach z zakresu historii kultury polskiej, w tym myśli kulturoznawczej o nachyleniu genderowym i afektywnym. Badane przeze mnie świadectwa, powstałe w sytuacji granicznej lub powracające do niej po jakimś czasie, opisują bardzo silne, często sprzeczne emocje. Staram się więc prześledzić kulturowe zakorzenienie form ich ekspresji, a także poszerzyć opis pejzażu emocjonalnego czasów Zagłady o stany niedające się sprowadzić do strachu, lęku czy trwogi. Konstelacja tych trzech uczuć została już odsłonięta przez Marcina Zarembę w jego analizach doświadczeń obu okupacji, które odcisnęły się na zmianach mentalności społeczeństwa polskiego w okresie tużpowojennym 65. W swoich rozważaniach korzystam również z rozpoznań teoretycznych z zakresu psychologii i psychoanalizy, która odgrywa szczególną rolę w pierwszej części książki, poświęconej doświadczeniu „świadka” Zagłady, a także w zakończeniu, gdy stawiam pytanie o możliwość osadzenia pamięci zbiorowej na fundamencie ambiwalencji.
35Pojęcie ambiwalencji, widniejące w tytule książki, ciąży nad całością przeprowadzonych w niej wywodów, ale najobszerniej omawiane jest na końcu. W punkcie wyjścia prowadzonych tu rozważań wystarczy – jak sądzę – przywołać bliską potocznemu użyciu słownikową definicję tego pojęcia, zgodnie z którą ambiwalencja to, po pierwsze, „współwystępowanie przeciwstawnych cech lub elementów”, a po drugie, „jednoczesne przeżywanie przeciwstawnych uczuć i pragnień w stosunku do tych samych osób, przedmiotów lub sytuacji” 66. Taki sposób rozumienia ambiwalencji nie budzi zasadniczych sporów wśród odwołujących się do tej kategorii psychologów, psychoanalityków, psychiatrów, pedagogów czy socjologów67. Są również zgodni co do tego, że ambiwalencja jest doświadczeniem powszechnym, a jednocześnie niezwykle trudnym do zniesienia, głęboko frustrującym. Nieumiejętność poradzenia sobie z nią przynosi destrukcyjne skutki zarówno w życiu jednostek, jak i społeczeństw, na co zwracał uwagę między innymi Zygmunt Bauman. Pisał, że cechą nowoczesności jest nieustanne ponawianie działań służących wyeliminowaniu niejednoznaczności odkrywanych ciągle na nowo w doświadczeniu ludzkim. Jak pokazuje historia, ofiarą tego zjawiska padli Żydzi, którzy już w świecie wczesnochrześcijańskim zostali rozpoznani jako istoty ambiwalentne, a w nowoczesnej Europie narodów stali się problemem, z którym należało „uporać się” w imię „utrzymania ładu” opartego na arbitralnych kategoriach68. W większości ujęć teoretycznych ucieczka od doświadczenia ambiwalencji oznacza destrukcję i regres, natomiast otwarcie na to doświadczenie – przeciwnie – jest postrzegane jako potencjalne narzędzie rozwoju człowieka i społeczeństw, a także warunek osiągnięcia dojrzałości, co najmocniej wybrzmiewa w psychoanalitycznej teorii Melanie Klein 69. Szerzej tę teorię przedstawię w zakończeniu książki, odwołując się między innymi do rozpoznań Hanny Segal, która zastosowała myśl autorki Zawiści i wdzięczności w refleksji na temat pamięci zbiorowej o doświadczeniu przemocy wojennej70.
36W części książki zatytułowanej „W obszarze widzialności”, w której skupiam się na zapiskach świadka Zagłady, ambiwalencja wynika przede wszystkim z napięcia, jakie wytwarza się między traumatycznym doświadczeniem a źródłem traumy. Tym źródłem jest bowiem nie tylko bliskość skrajnego cierpienia Żydów, lecz także wgląd w postawy otoczenia. „To obraz polskiego pospólstwa […] aktywizującego swój narcystyczny, libidynalny potencjał wobec zagłady Żydów. Obraz obojętnej, agresywnej bądź złowrogo rozradowanej zbiorowości, odżywającej w pogromowej atmosferze, czerpiącej z niej profity materialne i psychiczne” 71– słowa Grzegorza Niziołka odnoszące się do Studium o Hamlecie Jerzego Grotowskiego stanowią równie trafny komentarz do świadectwa Stanisława Żemisa. Jak zauważa autor Polskiego teatru Zagłady, w spektaklu z 1964 roku zostały przywołane obrazy głęboko zapisane w doświadczeniu zbiorowym, a jednocześnie otorbione i potrójnie chronione „obronnymi mechanizmami narodowego narcyzmu, mechanizmami lęku oraz poczuciem winy”72. Część pierwsza mojej książki jest próbą powrotu do naocznego, a właściwie wielozmysłowego, doświadczenia świadka Zagłady, a także pokazania, w jaki sposób „tam i wtedy” uruchomione zostały mechanizmy, o których – w odniesieniu do pamięci o Zagładzie – pisze Niziołek.
37Świadectwa analizowane w części zatytułowanej „W ukryciu” ukazują ogromny obszar ambiwalencji w relacjach między Żydami a ratującymi ich Polakami, nie tylko w takim znaczeniu, na jakie zwraca uwagę Jacek Leociak, gdy pisze: „dyskurs o pomocy ma dwa oblicza. Jasne – to opowieść o heroizmie, poświęceniu, altruizmie. Ciemne – o strachu przed zdradą sąsiadów, o szantażu, o podłości” 73. Autor książki Ratowanie – opowieści Polaków i Żydów pokazuje, że kryjówki stanowiły rodzaj wysp w morzu doświadczanej na co dzień wrogości, a także podkreśla, iż niezbywalnym warunkiem opowieści o nich musi być uwzględnienie kontekstu, w jakim udzielano pomocy. Dobitnie uwypukla to Joanna Tokarska-Bakir w tekście Sprawiedliwi niesprawiedliwi, niesprawiedliwi sprawiedliwi, gdy analizując materiały źródłowe, ukazuje ratowanie Żydów jako „wojnę polsko-polską”, „w którą byli zaangażowani samotni ratujący – pozbawieni wsparcia społecznego” 74i nastawieni wobec nich antagonistyczne ludzie „zdający” Żydów. Zarówno Leociak, jak i Tokarska-Bakir zwracają też uwagę na kryjówki, które okazały się pozornym azylem, ponieważ świadczona tam pomoc przeobraziła się w szantaż, grabież, a niekiedy nawet w zabójstwo.
38Do inspiracji płynących z ich prac będę jeszcze wielokrotnie wracać. W tym miejscu chcę jedynie zaznaczyć, że w proponowanym przeze mnie ujęciu obszar ambiwalencji ma szerszy niż opisany przez nich zakres. Nie chodzi bowiem jedynie o kontrast między przestrzenią „azylu” a jego otoczeniem czy o ewolucję ratowania w stronę działań niszczących. Ambiwalencja, o której piszę, przenika sytuację pomocową, która ani nie zamienia się we własne zaprzeczenie, ani nie wpisuje w wyidealizowany wzorzec opowieści o „Sprawiedliwych”. W tym, co rozgrywa się w relacji ratowani–ratujący, widać nierozerwalny splot odwagi, miłosierdzia i altruizmu z różnymi formami nadużyć, głównie emocjonalnych, niekiedy bliskich sadyzmu. W drugiej części książki konfrontuję więc czytelnika z doświadczeniem splątania wzajemnie przeciwstawnych uczuć, niekoherentnych zachowań, wewnętrznie sprzecznych sądów i ocen – a wszystko to rozgrywa się między obiema stronami relacji pomocowej. I nie chodzi tu tylko o moralną ambiwalencję czynów czy przeżycie ambiwalencji emocjonalnej, lecz także o destabilizację kategorii antropologicznych, za pomocą których ludzie konceptualizują własne doświadczenia i nadają sens światu wokół siebie. Zagłada zmieniła bowiem znaczenie między innymi takich pojęć, jak pomoc, bezinteresowność, gościnność czy przemoc. W analizowanych tu przypadkach bezdyskusyjna, obarczona ogromnym ryzykiem pomoc nierzadko oznaczała zarówno dla ratującego, jak i dla ratowanego wstyd i upokorzenie. W polu doświadczeń „Sprawiedliwych” niekiedy pojawia się sadystyczna satysfakcja czy poczucie odwetu klasowego. Relacja pomocowa może również przybrać charakter seksualny, który poza kontekstem wojennym zdefiniowalibyśmy jako przejaw przemocy i nadużycia. A jednak świadectwo powstałe „tam i wtedy” uświadamia, że taka definicja byłaby anachronicznym nadużyciem.
39Warto podkreślić, że stosowane przeze mnie rozumienie ambiwalencji nie ma wiele wspólnego z tak zwaną regułą złotego środka, o której pisali Piotr Forecki i Anna Zawadzka, przekonując, że w ostatnich latach dominuje ona w polskim dyskursie publicznym o Zagładzie. Pokazali to na przykładzie analizy przebiegu dyskusji o filmie Pawła Pawlikowskiego Ida, o nowo otwartym Muzeum Historii Żydów Polskich Polin oraz o projekcie pomnika Sprawiedliwych na dawnym terenie getta warszawskiego. Konkluzja ich rozważań jest następująca:
Dzięki regule złotego środka produkowaną w polskim dyskursie publicznym wiedzą, a w istocie pozwalającą zachować dobre samopoczucie nie-wiedzą na „tematy żydowskie”, rządzi zasada symetrii. Byli dobrzy Polacy, byli źli Polacy; byli dobrzy Żydzi i byli źli Żydzi. Winy są wzajemne, krzywdy też, bo prawda leży pośrodku. Reguła złotego środka ma postać Temidy, wyposażonej w moc decydowania o prawomocności głosów w debacie. Przemawiając z tej pozycji, można liczyć na poważne traktowanie, a tym samym prawo dostępu do debaty publicznej 75.
40Koncepcja ambiwalencji jest w gruncie rzeczy zaprzeczeniem przywołanej tu reguły, akcentuje bowiem nieusuwalne napięcie aksjologiczne. Podkreśla to Lech Witkowski, pisząc, że ambiwalencja to „cecha strukturalna wskazująca na układ dwubiegunowy, w którym działa mechanizm (zasada) oscylacji; wskazywanie na niejednoznaczność, dwustronność, konieczność unikania nadmiaru i niedomiaru w warunkach nieistnienia złotego środka [wyróżnienie J.K.L.]; a[mbiwalencja] wyraża stopień złożoności ontologicznej, oznacza nacechowanie bliskością raz jednego bieguna opozycji czy antynomii, drugi raz bieguna przeciwstawnego, uwypukla dynamikę wewnętrznych napięć charakteryzujących stany, sytuacje i procesy” 76.
41Jak przekonują autorzy książki Eksperymenty w myśleniu o Holo kauście. Auschwitz, nowoczesność i filozofia, przez kilkadziesiąt lat od zakończenia drugiej wojny światowej refleksja o Zagładzie wytworzyła pewne kategorie, które już zdążyły się spetryfikować, wyznaczając granice samej refleksji. Wiele z nich osiadło w sztywnej strukturze opozycji binarnych, czego przykładem może być kładzenie nacisku albo na wyjątkowość Holokaustu, albo na jego uniwersalność; narzekanie na niepamięć o Zagładzie lub przeciwnie – na nadmiar pamięci; traktowanie Szoa jako manifestacji zła radykalnego lub odwrotnie – jako wyraz jego banalności. Te i wiele innych schematów dyskursywnych Alan Milchman i Alan Rosenberg starają się zdezintegrować na drodze refleksji filozoficznej, by przybliżyć się do rozumienia Holokaustu jako wydarzenia przekształcającego77. Podobny kierunek myślowy wpisany jest w moją książkę, w której namysł nad kategorią „świadka” Zagłady oraz nad relacją „ratujący – ratowani” prowadzi do krytycznej refleksji nad wieloma – wspomnianymi już – pojęciami używanymi do konceptualizacji stosunku Polaków do Żydów, takimi jak bierność, obojętność, pomoc, strach, trauma, niewyrażalność doświadczenia czy imperatyw milczenia.
42Na koniec chcę jeszcze zaznaczyć, że – tak jak dotąd – w całej książce używam określeń „Polacy” i „Żydzi” bez wnikania w złożoną kwestię tożsamościowych autoidentyfikacji, ponieważ w porządku prawnym narzuconym przez Niemców nie miały one żadnego znaczenia. Arbitralne zaliczenie do jednej z tych dwóch kategorii determinowało późniejsze losy, doświadczenia i szanse na przeżycie, a także głęboko odciskało się na relacjach między przedstawicielami obu grup. Zdecydowałam się na stosowanie cudzysłowu w odniesieniu do określenia „aryjski” czy „aryjska strona” – chcąc wyrazić dystans wobec rasistowskiej terminologii – oraz w wypadku słowa „likwidacja” (getta, ludności żydowskiej) – aby nie neutralizować grozy zjawiska, do którego odsyła. Słowa „świadek” oraz „Sprawiedliwy” piszę w cudzysłowie, gdy mowa o nieprecyzyjnych kategoriach dyskursywnych, a nie o Polakach, którzy złożyli świadectwo albo otrzymali tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.
43Zamykając wstęp, pragnę ogromnie podziękować za wsparcie merytoryczne i duchowe przy pisaniu tej książki, jakim obdarzył mnie Zespół Badań Pamięci o Zagładzie działający w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Dziękuję więc wszystkim uczestnikom naszych często przedłużających się ponad wszelką miarę dyskusji: Janowi Borowiczowi, Pawłowi Dobrosielskiemu, Oldze Kaczmarek, Joannie Krakowskiej, Zofii Mioduszewskiej, Agnieszce Pajączkowskiej, Kornelii Sobczak, Karolinie Sulej, Agnieszce Witkowskiej-Krych, Joannie Woźnickiej i Karolinie Wróbel-Bardzik. Szczególne podziękowania należą się Iwonie Kurz i profesor Małgorzacie Szpakowskiej.
44Słowa wdzięczności kieruję również do koleżanek i kolegów z Zakładu Historii Kultury IKP, którzy cierpliwie zapoznawali się z fragmentami tej książki, dzieląc się ze mną inspirującymi uwagami. Wyrazy podziękowania adresuję też do profesor Barbary Engelking i Aliny Skibińskiej za pomoc w dotarciu do niektórych źródeł.
45Z całego serca dziękuję moim bliskim – Martynie, Andrzejowi, mojej Mamie i Karolinie – za to, że byli przy mnie w najtrudniejszych momentach podczas pracy nad książką.
Notes de bas de page
1 Jan Błoński, Biedni Polacy patrzą na getto, „Tygodnik Powszechny” 1987, nr 2.
2 Jerzy Turowicz, Racje polskie i racje żydowskie, „Tygodnik Powszechny” 1987, nr 14. Zob. tenże, Racje polskie i racje żydowskie, w: tegoż, Pisma wybrane, t. 1, oprac. Anna Mateja, Universitas, Kraków 2013.
3 Zob. Ewa Koźmińska-Frejlak, Świadkowie Zagłady – Holocaust jako zbiorowe doświadczenie Polaków, „Przegląd Socjologiczny” 2002, nr 2.
4 Ten jest z ojczyzny mojej. Polacy z pomocą Żydom 1939–1945, oprac. Władysław Bartoszewski, Zofia Lewinówna, Znak, Kraków 1966 [egzemplarze sygnalne ukazały się w marcu 1967 roku].
5 Zob. Michał Głowiński, Marcowe fabuły (Rzecz o propagandzie roku 1968), w: tegoż, Pismak 1863 i inne szkice o różnych brzydkich rzeczach, Open, Warszawa 1995.
6 Zob. Piotr Forecki, Od „Shoah” do „Strachu”. Spory o polsko-żydowską przeszłość i pamięć w debatach publicznych, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2010, rozdz. „Shoah w Polsce, czyli rozpoznanie obszarów wyparcia”.
7 Jacek Żakowski, Czarna sukienka, „Niedziela”, dodatek cotygodniowy do „Życia Warszawy” 3–4 kwietnia 1993.
8 Michał Cichy, Polacy–Żydzi. Czarne karty powstania, „Gazeta Wyborcza”, 29–30 stycznia 1994.
9 Jan Tomasz Gross, Sąsiedzi. Historia zagłady żydowskiego miasteczka, Pogranicze, Sejny 2000.
10 Zob. Paweł Dobrosielski, Spory o Grossa. Polskie problemy z pamięcią o Żydach, Wydawnictwo IBL PAN, Warszawa 2017.
11 Zob. „Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, ustawy o grobach i cmentarzach wojennych, ustawy o muzeach, ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary oraz ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej”, http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/druk.xsp?nr=806 (dostęp: 5.06.2018).
12 Całość przemówienia Jamesa Comeya: Co szef FBI James Comey powiedział w amerykańskim Muzeum Holocaustu, przeł. Marta Urzędowska, „Gazeta Wyborcza”, 23 kwietnia 2015, http://wyborcza.pl/1,75968,17798571,Co_szef_FBI_Jamesa_Comey_powiedzial_w_amerykanskim.html (dostęp: 5.06.2018).
13 O „sprawie Comeya” wypowiadali się między innymi prezydent RP Bronisław Komorowski, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak czy ówczesny kandydat na prezydenta RP Andrzej Duda. Zob. wypowiedzi polskich polityków: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1426980,Szef-FBI-James-Comey-nie-przeprosze-Polakow-za-slowa-o-Holokauscie (dostęp: 15.07.2018).
14 Wszystkie przywołania z wypowiedzi Władysława Bartoszewskiego cyt. za: https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/wladyslaw-bartoszewski-o-wypowiedzi-szefa-fbi,534822.html (dostęp: 11.07.2018).
15 Aleksander Smolar w Poranku TOK FM z Janiną Paradowską, 23 kwietnia 2015, http://audycje.tokfm.pl/odcinek/Aleksander-Smolar-o-wypowiedzi-szefa-FBI-problemach-UE-z-imigracja-i-kampanii-prezydenckiej/25179 (dostęp: 15.07.2018).
16 Paweł Dobrosielski, Spory o Grossa. Polskie problemy z pamięcią o Żydach, s. 39–40.
17 Na retoryczne funkcje liczenia ofiar Holokaustu zwracał także uwagę Jacek Leociak. Zob. tenże, Holokaust – liczenie ofiar (casus samobójstwo), w: Zagłada Żydów. Pamięć narodowa a pisanie historii w Polsce i we Francji, red. Barbara Engelking i in., Wydawnictwo UMCS, Lublin 2006; tenże, Liczba ofiar jako metafora w dyskursie publicznym o Zagładzie, „Studia Litteraria Polono-Slavica” 2008, nr 8.
18 Jan T. Gross, Die Osteuropäer haben kein Schamgefühl, „Die Welt”, 13 września 2015. Tekst powstał na zamówienie Project Syndicate, a owa słynna teza – czego Gross nie ukrywał – została wcześniej sformułowana przez Marcina Zarembę w recenzji Złotych żniw: tenże, Biedni Polacy na żniwach, „Gazeta Wyborcza”, 15–16 stycznia 2011.
19 Iwona Irwin-Zarecka, Frames of Remembrance. The Dynamics of Collective Memory, Transaction Publishers, New Brunswick 1994, s. 79.
20 Marek Kucia, Auschwitz jako fakt społeczny. Historia, współczesność i świadomość społeczna KL Auschwitz w Polsce, Universitas, Kraków 2005, s. 312.
21 Zob. Michał Bilewicz, Mikołaj Winiewski, Zuzanna Radzik, Anti-Semitism in Poland: Psychological, religious, and historical aspects, „Journal for Study of Anti-Semitism” 2012, nr 4, s. 423–442.
22 Jacek Leociak, Osobliwe zrządzenie Opatrzności Bożej… Polska pamięć Zagłady w perspektywie katolicko-narodowej, „Teksty Drugie” 2016, nr 6, s. 124.
23 Akt skruchy i co dalej?, w rozmowie redakcyjnej udział biorą: Marcin Król, Paweł Śpiewak i Marek Zaleski, „Res Publica Nowa” 2001, nr 7, s. 6–7.
24 Grzegorz Niziołek, Polski teatr Zagłady, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2013, s. 553.
25 Tamże, s. 549.
26 Barbara Engelking, „Szanowny panie gistapo”. Donosy do władz niemieckich w Warszawie i okolicach w latach 1940–1941, Wydawnictwo IFiS PAN, Warszawa 2003.
27 Jan Grabowski, „Ja tego Żyda znam!” Szantażowanie Żydów w Warszawie, 1939–1943, Centrum Badań nad Zagładą Żydów i Wydawnictwo IFiS PAN, Warszawa 2004.
28 Alina Skibińska, Jakub Petelewicz, Udział Polaków w zbrodniach na Żydach na prowincji regionu świętokrzyskiego, „Zagłada Żydów. Studia i Materiały” 2005, nr 1; Prowincja noc. Życie i Zagłada Żydów w dystrykcie warszawskim, red. Barbara Engelking, Jacek Leociak, Dariusz Libionka, Wydawnictwo IFiS PAN, Warszawa 2007; Zarys krajobrazu. Wieś polska wobec zagłady Żydów 1942–1945, red. Barbara Engelking, Jan Grabowski, Stowarzyszenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów, Warszawa 2011; Barbara Engelking, Jest taki piękny słoneczny dzień… Losy Żydów szukających ratunku na wsi polskiej 1942–1945, Stowarzyszenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów, Warszawa 2011; Jan Grabowski, Judenjagd. Polowanie na Żydów 1942–1945. Studium dziejów pewnego powiatu, Stowarzyszenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów, Warszawa 2011; Zagłada Żydów na polskiej prowincji, red. Adam Sitarek, Michał Trębacz, Ewa Wiatr, Instytut Pamięci Narodowej i Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2013; Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski, t. 1–2, Stowarzyszenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów, Warszawa 2018.
29 Raul Hilberg, Sprawcy, ofiary, świadkowie. Zagłada Żydów 1933–1945, przeł. Jerzy Giebułtowski, Centrum Badań nad Zagładą Żydów i Wydawnictwo Cyklady, Warszawa 2007 (wyd. oryginalne: Raul Hilberg, Perpetrators, Victims, Bystanders: The Jewish Catastrophe, 1933–1945, Aaron Asher Books, New York 1992).
30 Tamże, s. 12.
31 Jan Tomasz Gross, Sprawcy, ofiary i inni, „Zagłada Żydów. Studia i Materiały” 2014, nr 10, t. 2, s. 888.
32 Victoria J. Barnett, Bystanders: Conscience and Complicity during the Holocaust, Greenwood Press, Westport 1999.
33 Karolina Koprowska, Postronni? Zagłada w relacjach chłopskich świadków, Universitas, Kraków 2018, s. 9–10.
34 Zygmunt Klukowski, Zamojszczyzna 1918–1943, Ośrodek Karta, Warszawa 2008.
35 Grzegorz Niziołek, Polski teatr Zagłady, s. 58.
36 Archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego (dalej AŻIH), Pamiętniki Żydów Ocalałych z Zagłady, 302/30, Dziennik Stanisława Żemińskiego [właśc. Stanisława Żemisa].
37 Krzysztof Czubaszek, Stanisław Żemis – świadek zagłady Żydów w Łukowie, „Zagłada Żydów. Studia i Materiały” 2018, nr 14.
38 Justyna Kowalska-Leder, Niewidzialni świadkowie Zagłady – biedni Polacy patrzą na Polaków, „Teksty Drugie” 2018, nr 3.
39 Stanisław Ż(Rz)emiński, Pamiętniki. Łuków i okolice – getto, oprac. Alina Skibińska, „Zagłada Żydów. Studia i Materiały” 2017, nr 13.
40 Por. Tatiana Berenstein, Adam Rutkowski, Pomoc Żydom w Polsce 1939–1945, Polonia, Warszawa 1963; Szymon Datner, Las sprawiedliwych. Karta z dziejów ratownictwa Żydów w okupowanej Polsce, Książka i Wiedza, Warszawa 1968; Teresa Prekerowa, Konspiracyjna Rada Pomocy Żydom w Warszawie 1942–1945, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1982; Nechama Tec, When Light Pierced the Darkness. Christians during the Holocaust, Oxford University Press, New York 1986; Antonina Kłoskowska, Polacy wobec zagłady Żydów polskich. Próba typologii postaw, „Kultura i Społeczeństwo” 1988, nr 4; Eva Fogelman, Conscience and Courage. Rescuers of Jews During the Holocaust, Anchor Books, New York 1995; Nahum Bogner, The Convent Children. The Rescue of Jewish Children in Polish Convents During the Holocaust, „Yad Vashem Studies” 1999, t. 27; Joanna Nalewajko-Kulikov, Strategie przetrwania. Żydzi po aryjskiej stronie Warszawy, Wydawnictwo Neriton, Warszawa 2004; Marcin Urynowicz, Zorganizowana i indywidualna pomoc Polaków dla ludności żydowskiej eksterminowanej przez okupanta niemieckiego w okresie drugiej wojny światowej, w: Polacy i Żydzi pod okupacją niemiecką 1939–1945. Studia i materiały, red. Andrzej Żbikowski, Instytut Pamięci Narodowej, Warszawa 2006.
41 Jerzy Jedlicki, Dzieje doświadczone i dzieje zaświadczone, w: Dzieło literackie jako źródło historyczne, red. Zofia Stefanowska i Janusz Sławiński, Czytelnik, Warszawa 1978, s. 356.
42 Tamże, s. 363.
43 Pierwsze pełne wydanie: Calek Perechodnik, Spowiedź. Dzieje rodziny żydowskiej podczas okupacji hitlerowskiej w Polsce, oprac. David Engel, Ośrodek Karta, Warszawa 2004.
44 Ja, Fiszbajn Branka, opisałam… Dziennik Brandli Siekierki oraz Aneks [do dziennika Brandli Siekierkowej], w: Sny chociaż mamy wspaniałe… Okupacyjne dzienniki Żydów z okolic Mińska Mazowieckiego, oprac. Barbara Engelking, Stowarzyszenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów, Warszawa 2016.
45 Zob. Justyna Kowalska-Leder, Pomaganie skazanym na Zagładę jako źródło destrukcji – na podstawie dokumentów osobistych Brandli Siekierkowej, „Zagłada Żydów. Studia i Materiały” 2012, nr 8; wersja angielska: Justyna Kowalska-Leder, Helping Those Doomed to Annihilation as a Source of Destruction – On the Basis of Brandla Siekierkowa’s Personal Documents, „Holocaust Studies and Materials. Journal of the Polish Center for Holocaust Research” 2013, nr 3.
46 Justyna Kowalska-Leder, „Coraz to nowe żądania, coraz to nowe grymasy” – relacja władzy i podporządkowania między Polakami a Żydami w kryjówkach po aryjskiej stronie, „Zagłada Żydów. Studia i Materiały” 2016, nr 12.
47 AŻIH, 302/48, Pamiętnik Karola Rotgebera.
48 Archiwum Yad Vashem (dalej AYV), O3/2730, Dziennik Jerzego Feliksa (Josefa Ariego) Urmana, „Kartki z pamiętnika – wrzesień 1943 – listopad 1943”. Anglojęzyczne wydanie dziennika Jerzego Urmana: „I’m not even a grown-up.” The Diary of Jerzy Feliks Urman, trans. by Anthony Rudolf, Joanna Voit, introduction and ed. by Anthony Rudolf, Menard Press/King’s College, London 1991.
49 Dziennik Melanii Weissenberg, 1942–1945, w: Szczęście posiadać dom pod ziemią… Losy kobiet ocalałych z Zagłady w okolicach Dąbrowy Tarnowskiej, oprac. Jan Grabowski, Stowarzyszenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów, Warszawa 2016.
50 Ja, Fiszbajn Branka, opisałam… Dziennik Brandli Siekierki, s. 180.
51 Pojęcie literatury dokumentu osobistego zostało wprowadzone do literaturoznawstwa przez Romana Zimanda w książce poświęconej dziennikom Stefana Żeromskiego. Zob. tenże, Diarysta Stefan Ż., Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1990.
52 Zob. Jacek Leociak, Literatura dokumentu osobistego jako źródło badań nad zagładą Żydów. Rekonesans metodologiczny, „Zagłada Żydów. Studia i Materiały” 2005, nr 1.
53 Jan Szczepański, Odmiany czasu teraźniejszego, Książka i Wiedza, Warszawa 1973, s. 624.
54 Florian Znaniecki, Socjologia wychowania, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1973, t. 1, s. 28.
55 Grzegorz Godlewski, Florian Znaniecki. Stanowisko kulturalistyczne, w: Kulturologia polska XX wieku, red. Andrzej Mencwel i in., Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2013, t. 2, s. 627–628.
56 Norbert Elias, Społeczeństwo jednostek, przeł. Janusz Stawiński, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008, s. 48.
57 Edward T. Hall, Poza kulturą, przeł. Elżbieta Goździak, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1984, s. 95.
58 Philippe Lejeune, Dziennik osobisty – wprowadzenie do rozumienia pewnej praktyki, przeł. Magdalena i Paweł Rodakowie, w: tegoż, „Drogi zeszycie…”, „drogi ekranie…”. O dziennikach osobistych, przeł. Agnieszka Karpowicz, Magdalena i Paweł Rodakowie, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2010, s. 38–43.
59 Zob. Philippe Lejeune, Praktyka dziennika osobistego. Projekt ankiety, przeł. Agnieszka Karpowicz, w: tamże, s. 279.
60 Philippe Lejeune, Dziennik osobisty – wprowadzenie…, s. 42. Por. Michał Głowiński, Powieść a dziennik intymny, w: tegoż, Gry powieściowe: szkice z teorii i historii form narracyjnych, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1973.
61 Berel Lang, Przedstawianie zła. Etyczna treść a literacka forma, przeł. Anna Ziębińska-Witek, w: Reprezentacje Holokaustu, oprac. Jerzy Jarniewicz, Marcin Szuster, Instytut Książki i Literatura na Świecie, Kraków–Warszawa 2014, s. 48–49.
62 Zob. Jacek Leociak, Tekst wobec Zagłady (O relacjach z getta warszawskiego), Leopoldinum, Wrocław 1997, rozdz. „Dlaczego pisali?”.
63 Jacek Leociak, Góry śmieci otulały watą smrodu wszystko, co żyło. (Śmieci w getcie warszawskim w perspektywie środowiskowej historii Zagłady), „Teksty Drugie” 2017, nr 2, s. 129–130.
64 Na temat stosowania kategorii stosunków polsko-żydowskich zob. Małgorzata Melchior, Socjologiczne pojęcia i kategorie do opisu stosunków polsko-żydowskich w czasie okupacji, w: O społeczeństwie, prawie i obyczajach. Księga pamiątkowa ofiarowana profesorowi Jackowi Kurczewskiemu, oprac. Katedra Socjologii i Antropologii Obyczajów i Prawa ISNS UW, Słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2013.
65 Marcin Zaremba, Wielka trwoga. Polska 1944–1947. Ludowa reakcja na kryzys, Znak i Instytut Studiów Politycznych PAN, Kraków–[Warszawa] 2012.
66 Zob. Słownik języka polskiego udostępniony w serwisie Wydawnictwa Naukowego PWN, https://sjp.pwn.pl/slowniki/ambiwalencja.html (dostęp: 4.06.2018).
67 Zob. Zygmunt Bauman, Wieloznaczność nowoczesna, nowoczesność wieloznaczna, przeł. Janina Bauman, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1995; Zygmunt Bauman, Keith Tester, O pożytkach z wątpliwości – rozmowy z Zygmuntem Baumanem, przeł. Ewa Krasińska, Sic!, Warszawa 2003; Encyklopedyczny słownik psychiatrii, red. Lucjan Korzeniowski, Stanisław Pużyński, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 1986; Melanie Klein, Zawiść i wdzięczność, w: tejże, Pisma, t. 3: Zawiść i wdzięczność oraz inne prace z lat 1946–1963, przeł. Anna Czownicka, Helena Grzegołowska-Klarkowska, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2007; Czesław Kupisiewicz, Małgorzata Kupisiewicz, Słownik pedagogiczny, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2009; Jean Laplanche, Jean-Bertrand Pontalis, Słownik psychoanalizy, przeł. Ewa Modzelewska, Ewa Wojciechowska, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1996; Robert Merton, Sociological Ambiwalence and Other Essays, Free Press, New York 1976; Burness E. Moore, Bernard D. Fine, Słownik psychoanalizy: klasyczne pojęcia, nowe koncepcje, przeł. Ewa Modzelewska, Wydawnictwo Santorski & Co, Warszawa 1996; Józef Pieter, Słownik psychologiczny, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław– Warszawa–Kraków–Gdańsk 1963; Słownik psychologiczny, red. Włodzimierz Szewczuk, Wiedza Powszechna, Warszawa 1985; Piotr Sztompka, Socjologia zmian społecznych, przeł. Jacek Konieczny, Znak, Kraków 2010; Alain Touraine, Myśleć inaczej, przeł. Maciej Bylniak, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2011; Lech Witkowski, Przełom dwoistości w pedagogice polskiej. Historia, teoria, krytyka, Impuls, Kraków 2013.
68 Zygmunt Bauman, Wieloznaczność nowoczesna, nowoczesność wieloznaczna.
69 Melanie Klein, Zawiść i wdzięczność.
70 Hanna Segal, Psychoanaliza, literatura i wojna. Pisma z lat 1972–1995, przeł. Danuta Golec i in., Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2005.
71 Grzegorz Niziołek, Polski teatr Zagłady, s. 324.
72 Tamże, s. 332.
73 Jacek Leociak, Ratowanie – opowieści Polaków i Żydów, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2010, s. 13.
74 Joanna Tokarska-Bakir, Sprawiedliwi niesprawiedliwi, niesprawiedliwi sprawiedliwi, „Zagłada Żydów. Studia i Materiały” 2008, nr 4, s. 197.
75 Piotr Forecki, Anna Zawadzka, Reguła złotego środka. Kilka uwag na temat współczesnego dominującego dyskursu o „stosunkach polsko-żydowskich”, „Zagłada Żydów. Studia i Materiały” 2015, nr 11, s. 427.
76 Lech Witkowski, Przełom dwoistości w pedagogice polskiej…, s. 159.
77 Alan Milchman, Alan Rosenberg, Eksperymenty w myśleniu o Holokauście. Auschwitz, nowoczesność i filozofia, przeł. Leszek Krowicki, Jakub Szacki, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 2003.
Le texte seul est utilisable sous licence Creative Commons - Attribution - Pas d'Utilisation Commerciale - Pas de Modification 4.0 International - CC BY-NC-ND 4.0. Les autres éléments (illustrations, fichiers annexes importés) sont « Tous droits réservés », sauf mention contraire.
Przemoc filosemicka?
Nowe polskie narracje o Żydach po roku 2000
Elżbieta Janicka et Tomasz Żukowski Elżbieta Janicka et Tomasz Żukowski (éd.)
2016
Literatura polska wobec Zagłady (1939-1968)
Sławomir Buryła, Dorota Krawczyńska et Jacek Leociak (dir.) Sławomir Buryła, Dorota Krawczyńska et Jacek Leociak (éd.)
2016
Pomniki pamięci
Miejsca niepamięci
Katarzyna Chmielewska et Alina Molisak (dir.) Katarzyna Chmielewska et Alina Molisak (éd.)
2017
Spory o Grossa
Polskie problemy z pamięcią o Żydach
Paweł Dobrosielski Paweł Dobrosielski (éd.)
2017
Nowoczesny Orfeusz
Interpretacje mitu w literaturze polskiej XX-XXI wieku
Maciej Jaworski Maciej Jaworski (éd.)
2017
Refleksja nad literaturą w polskim piśmiennictwie emigracyjnym
Tymon Terlecki, Czesław Miłosz, Gustaw Herling-Grudziński
Andrzej Karcz Andrzej Karcz (éd.)
2017