Lekarstwo na ból zębów
p. 96-97
Texte intégral
1Różne być mogą przyczyny bólu zębów, dlatego trzeba dobrze uważać, skąd ból pochodzi, chcąc go uśmierzyć; bo co inszego jest, gdy boli ząb, dlatego że się psuje, próchnieje, a co inszego, gdy powstaje z fluksji, rumatyzmu i innych chorób.
Najpierwszym lekarstwem jest zimna woda, kiedy ją wytrzymać można, a gdy ją trudno znieść, można użyć nieco ją wyletniwszy. Bierze się wodę i trzyma w gębie, a gdy się zagrzeje, bierze się świeżą, dopóki ból nie ustanie. Jeżeli zaś ząb wcale jest zepsuty, lepiej będzie wyrwać go, niż szukać na niego lekarstwa. Jeżeli ból zębów pochodzi od rumatyzmu, wtedy najprzód zaczyna boleć jeden ząb, potem dwa lub więcej, a nareszcie bolą wszystkie w całej szczęce; wtedy zrobić trzeba małą poduszeczkę z ziół, jako to z rumianku, kwiatu bzowego, mięty, i przyłożyć na twarz w tym miejscu, w którym zęby bolą, przyłożyć plaster wizykatoryjny11 za uchem lub na karku, nie spać w nocy na poduszce z pierzy, pić herbatę z kwiatu bzowego, a przed położeniem się spać wymoczyć nogi w ciepłej wodzie, wsypawszy do niej popiołu i soli.
Ciepła oliwa lub olej dobrym są na zęby lekarstwem. Gdy mocny ból zębów dokucza, przystawić do szczęki albo na szyi, z tej strony, gdzie zęby bolą, dwie lub trzy pijawki. Potem dziąsła czysto wymyć i trzymać w gębie ciepłą oliwę lub ciepły olej.
Dobrze czasem skutkuje czosnek w gębie trzymany.
Trzymać w ustach nać cybuli albo pieprz.
Węgiel na proch utłuczony i na ząb przyłożony pomógł wiele razy.
Nacierać dziąsła wódką kolońską, kto ją mą pod ręką, i trochę jej wodą rozlanej nosem wciągnąć, a to czasem pomaga.
Omoczyć kosmyk bawełny w araku lub w mocnej wódce i tym zatkać otwór ucha z tej strony, po której zęby bolą.
Wsypać soli w tygielek, postawić go na żarzących węglach, skropić wódką i nad powstającą z tygielka parą nachyliwszy się, trzymać rozwartą gębę.
Najlepiej jest maczać chustkę w zimnej wodzie i przykładać na twarz w tym miejscu, gdzie ból zębów dokucza.
Skutecznym się także okazało puszczanie gorącej pary z wody w miejsce, gdzie zęby bolą.
Notes de bas de page
1 Częściej: wezykatoryjny. Plaster z kantarydyny, a nawet samych pryszczeli lekarskich (zwanych kantarydami lub muchami hiszpańskimi), wywołujący na skórze bąble i pęcherze, popularny dawniej środek leczniczy.

Le texte seul est utilisable sous licence Creative Commons - Attribution - Pas d'Utilisation Commerciale - Pas de Modification 4.0 International - CC BY-NC-ND 4.0. Les autres éléments (illustrations, fichiers annexes importés) sont « Tous droits réservés », sauf mention contraire.