1. Jadą!
p. 379-380
Texte intégral
Trzęsienie ziemi r. 1786
1Najdawniejszem zdarzeniem, jakie się w pamięci mojej dochowało, jest to ważne zjawisko natury, które miało miejsce w miasteczku mojem rodzinnem Kętach, ale które się na wielką przestrzeń Małej Polski rozciągnęło, bo w Krakowie zostały po niem ślady spustoszenia, a mianowicie, iż sklepienie wspaniałej Świątyni oo. Augustyanów na Kazimierzu doznało pęknięcia, jak o tem piszę w dziele mojem: Kraków i jego okolice (wyd. 5‑te, str. 188).
2Było to dnia 3 grudnia 1786 r. około godz. 6‑ej wieczór, kiedy przyszedł z odwiedzinami do ojca cyrulik miejscowy nazwiskiem Gaszyński, a po krótkiej rozmowie z ojcem zasiedli przy stole i rozpoczęli grę w karty, t. j. w maryasza. Ja, mały chłopczyna czteroletni, siedziałem na stole przy ojcu, odziany futerkiem, należącem do którejś siostry. Zadrgnęła silnie ziemia, a ś. p. matka zawołała: Jadą! (Bo zdawało jej się, że parobcy, którzy pojechali do lasów należących do wsi Porąbka po kłodę drzewa, jakie z lasu przywozili na podwórze, wjeżdżają)... W tejże samej chwili powstał huk gwałtowny, jakby się ściana zawaliła, a wtedy ciotka moja, a siostra ojca, zawołała: „Trzęsienie ziemi!”... W tejże chwili starsze ode mnie siostry poklękły i z płaczem zaczęły modlitwę, której początek był: „Pod Twoją obronę uciekamy się Święta Boża Rodzicielko” etc. Wtem służąca przybiegłszy doniosła, że się kuchnia zapadła, bo tak w rzeczy samej było... Zwaliło się ceglane ognisko, niepodparte sklepieniem ani murem, tylko wstawione na dylach, których końce były w mur puszczone, a one, zapewne już nadpsute, ciężaru utrzymać nie mogły, i ognisko zapadło się do piwnicy i zasypało ziemniaki. Rzadkie to zjawisko trzęsienia ziemi tak silnie się w pamięci mojej wyryło, że jeszcze dziś tak je mam w pamięci świeże i tak uwydatnione, jakby to przed kilku dopiero dniami się stało.
3PRZEDRUK ZA: Wspomnienia Ambrożego Grabowskiego, wydał Stanisław Estreicher, Kraków 1909, t. 1, s. 182–183.

Le texte seul est utilisable sous licence Creative Commons - Attribution - Pas d'Utilisation Commerciale - Pas de Modification 4.0 International - CC BY-NC-ND 4.0. Les autres éléments (illustrations, fichiers annexes importés) sont « Tous droits réservés », sauf mention contraire.