Użycie elektryczności w rolnictwie
p. 187-188
Texte intégral
1Mocne wybuchy elektryczności są dla roślin szkodliwe: dzieje się często, iż piorun najpotężniejsze dęby rozdziera. Przeciwnie, nie wiadomo jeszcze dotąd, jaki wpływ powolne działanie elektryczności wywiera, gdy na przykład podczas burzy rośliny niejako w elektryczności się kąpią. Niektórzy francuscy naturaliści dawno już postrzegli, iż pewne rośliny w takich chwilach nadzwyczajną działalność żywotnych sił objawiają; a mianowicie posiadacze winnic twierdzili, iż winna macica prawie widocznie pędzi, gdy powietrznia elektrycznością jest przesycona. Później zaprzeczano rzeczywistości tych postrzeżeń, przypisując pomnożoną w istocie czynność sił żywotnych w takich chwilach innym atmosferycznym wpływom, jako to wilgoci, ciepłu itp.; owszem Becquerel udowodnił, iż użycie jakkolwiek słabego nieprzerwanego prądu elektryczności wykluwaniu się roślin przeszkadza1. Otóż niedawno temu przedsięwzięto w Szkocji wielkie w tym względzie doświadczenie, a dziennik „The Economist” mniema, iż elektryczność wkrótce równie wielką zmianę w rolnictwie sprawi, jaką para w przemyśle rękodzielniczym sprawiła2. Chcąc wystawić pole na działanie elektryczności, przedsiębierze się następujące środki. Na czterech końcach roli wbija się mocno cztery żelazne pręty i połącza się je żelaznym drutem, który bez przerwy całe pole obiega, będąc tylko o kilka cali od ziemi odległym. W pośrodku jednej ze stron czworoboku umieszcza się jedno galwaniczne ogniwo, a z przeciwka po drugiej stronie umieszcza się podobnież drugie i łączy się oba pod ziemią bieżącym drutem. Ta, obydwa bieguny połączająca, linia musi tworzyć prosty kąt z równikiem i stamtąd to rozchodzi się elektryczność po całym zewnętrznym kole. Utrzymują, iż może być z pożytkiem, jeśli po obu innych stronach pola druga bateria z cynku i węgla się ustawi, tak iżby połączający ją drut pod prostym kątem z drutem galwanicznej baterii się krzyżował. Podobno elektryczne przyrządzenie może najwięcej 12 talarów kosztować, a trwa lat 10 do 15, jeśli się je zawsze po żniwach wyjmie, a na wiosnę znowu ustawi. Przy owej na dużym polu w Szkocji przedsięwziętej próbie zebrano w żniwa prawie dwa razy tyle, jak na innym, równie rozległym polu, które na działanie elektryczności wystawione nie było. To doświadczenie powinno by uwagę posiadaczy ziemskich na siebie zwrócić.
2ŹRÓDŁO: Użycie elektryczności w rolnictwie, „Gazeta Lwowska” 1845, nr 81, s. 508.
Notes de bas de page
1 Antoine César Becquerel (1788–1878) – francuski fizyk, badacz zjawisk elektrycznych, magnetycznych i elektromagnetycznych. Badał m.in. wpływ elektryczności na fizjologię roślin (zob. Premier mémoire sur l’application des forces électrochimiques à la physiologie végétale, „Annales de Chimie et de Physique” 1833, vol. 52).
2 Chodzi tutaj o niepodpisany artykuł: Remarkable discovery – electricity and agriculture, „The Economist” 1845, nr 17, s. 383 (do artykułu dołączony był rysunek, objaśniający opisywaną instalację elektryczną).

Le texte seul est utilisable sous licence Creative Commons - Attribution - Pas d'Utilisation Commerciale - Pas de Modification 4.0 International - CC BY-NC-ND 4.0. Les autres éléments (illustrations, fichiers annexes importés) sont « Tous droits réservés », sauf mention contraire.