[Rejs na Hel]
p. 216-217
Texte intégral
1Znajdowały się w porcie gdańskim dwa statki parowe. Z tych jeden stary, zwany „Victory”1, przeznaczony na Wisłę; drugi nowy i ozdobniejszy, pod nazwiskiem „Książę Ksawery”, do Petersburga miał być odesłany2. Kocioł, umieszczony w samym środku na dnie statku, dostarcza pary na siłę sześćdziesięciu koni. Para porusza cylinder, a ten ma związek z kołami żelaznymi, które są w prostym kierunku po obu stronach umieszczone i zasłonięte deskami, aby poruszana woda nie spadała na pokład. Ze środka pokładu wznosi się zamiast wielkiego masztu ogromny komin żelazny, który kłęby dymu wyrzucając w powietrze, nadaje szczególniejszą postać tej poruszającej się machinie.
2Po obu stronach okrętu są obszerne pokoje, do których po schodach się schodzi. Naokoło przytwierdzone ławy suknem wybite; w środku jest stół obszerny. Z tyłu dla sternika pokład obszerny, wzniesiony, do którego po schodkach przechodzi się z wielkiego pokładu. D[nia] 21 sierpnia [1827 roku], wypłynąwszy z portu gdańskiego (Fahrwasser), okręt stanął blisko brzegu Soboty3. Byliśmy już uwiadomieni, że ma podróż odprawić do Heli4. Za danym z działa wystrzałem popłynęliśmy na batach5 ku okrętowi. Już na nim znajdowało się wielu bardzo mieszkańców Gdańska, których liczbę powiększyło towarzystwo z Soboty. Ruszył statek przy odgłosie wojskowej muzyki, która w całej odzywała się podróży. Płynął siłą dwudziestu koni i przestrzeń czterech mil polskich we dwóch odbył godzinach. Zarzucono kotwicę; zbliżyły się rybackie statki i wysiedliśmy na ląd w Heli.
3ŹRÓDŁO: [Tadeusz Krępowiecki], Przejażdżka w Prusach Polskich. List drugi, „Kolumb. Pamiętnik podróży” 1829, nr 29, s. 235–237.
4Tadeusz Krępowiecki (1798–1847) – polityk i publicysta, uczestnik powstania listopadowego, współzałożyciel Towarzystwa Demokratycznego Polskiego. Swą podróż po wschodnich Prusach utrwalił w trzech relacjach (listach), publikowanych w piśmie „Kolumb. Pamiętnik podróży” (1829, nr 28–30).
Notes de bas de page
1 Ten sam, który dotąd pod Pragą na Wiśle zostaje [przypis autora]. Przypis pozwala na czasową lokalizację relacji: była ona spisywana w sierpniu 1828 roku.
2 Taką informację znaleźć można było także w prasie warszawskiej (zob. notka, „Gazeta Korespondenta Warszawskiego i Zagranicznego” 1828, nr 197, s. 1765), co nie odpowiada wersji mówiącej, że statek służyć miał do rejsów po Zatoce Gdańskiej.
3 Sobota – w ten sposób Krępowiecki spolszcza niemiecką nazwę miejscową Zoppot (Sopot).
4 Hela – niemiecka nazwa Helu.
5 Bat – tu: mała łódź wiosłowa.
Auteur

Le texte seul est utilisable sous licence Creative Commons - Attribution - Pas d'Utilisation Commerciale - Pas de Modification 4.0 International - CC BY-NC-ND 4.0. Les autres éléments (illustrations, fichiers annexes importés) sont « Tous droits réservés », sauf mention contraire.