Noty o autorach
p. 219-220
Texte intégral
1Katarzyna Adamczak – absolwentka japonistyki, slawistki i etnologii na Uniwersytecie w Hamburgu, obecnie doktorantka w tamtejszym Instytucie Slawistyki. Zajmuje się reprezentacją Zagłady w polskim, czeskim i niemieckim dramacie i teatrze po roku 1989.
2Anna Artwińska – profesorka w Instytucie Slawistyki na Uniwersytecie w Lipsku. Studiowała filologię polską, dziennikarstwo i slawistykę na uniwersytetach w Poznaniu i Fryburgu Bryzgowijskim. Autorka książki Poeta w służbie polityki. O Mickiewiczu w PRL i Goethem w NRD (2008 i 2015) oraz współredaktorka tomów zbiorowych: Studies on Socialist Realism. The Polish View (2016) i Nach dem Holocaust. Medien postkatastrophischer Vergegenwärtigung in Polen und in Deutschland (2017). Zainteresowania naukowe: pamięć o komunizmie, reprezentacje Holokaustu w literaturach słowiańskich, koncepcja pokolenia i genealogii, realizm socjalistyczny.
3Leonie Beiersdorf – studiowała ekonomię na Uniwersytecie Johanna Gutenberga w Moguncji oraz historię sztuki w Cambridge i w Instytucie Courtaulda. W pracy doktorskiej obronionej na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie analizowała zmiany we wschodnioniemieckiej kulturze pamięci po przełomie 1989/90. Wolontariuszka, a następnie pracownica naukowa w hamburskim Museum für Kunst und Gewerbe oraz Kunsthalle w Hamburgu i Bremie odpowiedzialna za modernizm klasyczny. Kuratorka licznych wystaw poświęconych m.in. drzeworytom hamburskiej secesji (2007), historyczce sztuki Rosie Schapire (2009), kolekcjonerowi Oscarowi Troplowitzowi (2013), propagandzie w czasach pierwszej wojny światowej (2014) oraz secesji (2015). Obecnie kustoszka w Germanisches Nationalmuseum w Norymberdze w dziale sztuki i rzemiosła artystycznego od 1800 do 1945 roku.
4Jan Borowicz – doktorant w Zakładzie Filmu i Kultury Wizualnej w Instytucie Kultury Polskiej UW. Autor książki Nagość i mundur. Ciało w filmie Trzeciej Rzeszy (2015), artykułów w tomach zbiorowych i w czasopismach: „Przegląd Filozoficzno-Literacki”, „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej”, „Dialog. Miesięcznik poświęcony dramaturgii współczesnej”, „Teksty Drugie”. Realizuje projekt badawczy „Perwersje Holokaustowe. Pozycja polskiego świadka” (NCN), jest też członkiem zespołu badawczego „Ślady Holokaustu w imaginarium kultury polskiej” (NPRH) kierowanego przez dr. Justynę Kowalską-Leder.
5Katarzyna Chmielewska – doktor, adiunktka w Zespole Literatura i Konteksty IBL PAN, pracuje również w Ośrodku Studiów Kulturowych i Literackich nad Komunizmem IBL PAN. Studiowała filologię polską i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim, absolwentka Szkoły Nauk Społecznych przy IFiS PAN. Jej zainteresowania naukowe skupiają się wokół teorii dyskursu, zagadnień autobiografizmu, teorii literatury oraz literatury współczesnej. Podejmowała zagadnienia dyskursu literackiego i estetyki historycznej, wielokrotnie odnosiła się też do kwestii dyskursu publicznego. Szczególnie interesuje się literackim i kulturowym kontekstem komunizmu w Polsce oraz studiami nad Zagładą. Współredaktorka serii Komunizm – Idee. Dyskursy. Praktyki
6Przemysław Czapliński – profesor zwyczajny, historyk literatury XX i XXI wieku, eseista, tłumacz, krytyk literacki, współtwórca Zakładu Antropologii Literatury (UAM, Poznań), kierownik specjalności krytycznoliterackiej. Ostatnie publikacje: Polska do wymiany (2009), Resztki nowoczesności (2011), Poruszona mapa (2016). Redaktor tomów zbiorowych, m.in.: Nowoczesność i sarmatyzm (2011), Literatura ustna (2011), Kamp. Antologia przekładów (wspólnie z Anną Mizerką; 2013). Kurator wielu cyklów dyskusyjnych, m.in. „Moc truchleje. Debaty o polskim katolicyzmie” (Centrum Kultury Zamek, Poznań), „Boskie narracje. O wierze, religii i bogach rozmowy z pisarzami” (Teatr Polski, Poznań 2015/2016); „Bioklasy: segregacje i sojusze” (Warszawa 2016). „Nie-boskie narracje. O lęku i gniewie” (Teatr Polski, Poznań 2016/2017), „Prognozowanie teraźniejszości” (UAM, Poznań 2016/2017). Przedmiot badań: literatura (polska) i problemy późnej nowoczesności.
7Frank Golczewski – ur. 1948 w Katowicach; w latach 1983–1994 profesor historii nowoczesnej na Uniwersytecie Bundeswehry w Hamburgu, od 1994 roku profesor historii Europy Wschodniej na Uniwersytecie Hamburskim, od 2014 roku na emeryturze. W 1973 roku obronił doktorat w Studium Historii i Slawistyki na Uniwersytecie w Kolonii, tam także habilitował się w 1980 roku
8Alina Molisak – doktor, adiunkt w Instytucie Literatury Polskiej na Wydziale Polonistyki UW. Zainteresowania: literatura o Zagładzie, literatura polsko-żydowska, poetyka przestrzeni miejskich. Opublikowała: Judaizm jako los. Rzecz o Bogdanie Wojdowskim (2004) oraz Żydowska Warszawa – żydowski Berlin. Literacki portret miasta w pierwszej połowie XX wieku (2016). Jest współredaktorką książek: Magdalena Marszałek, Alina Molisak (Hg.), Nach dem Vergessen. Rekurse auf dem Holocaust in Ostmitteleuropa nach 1989 (Berlin 2010); Alina Molisak, Shoshana Ronen (ed.), Polish and Hebrew Literature and National Identity (Warszawa 2010); Sławomir Buryła, Alina Molisak (red.), Ślady obecności (2010); Alina Molisak, Zuzanna Kołodziejska (red.), Żydowski Polak – polski Żyd. Problem tożsamości w literaturze polsko-żydowskiej (2011); Alina Molisak, Jagoda Wierzejska (ed.), Galician Polyphony. Places and Voices (2015). Należy do Gesellschaft für europäisch-jüdische Literaturstudien oraz Polskiego Towarzystwa Studiów Jidyszystycznych; jest członkiem redakcji czasopisma „Prace filologiczne”.
9Tomasz Żukowski – doktor, historyk literatury, adiunkt w Instytucie Badań literackich PAN (Pracownia Współczesnej Literatury i Komunikacji Społecznej; Ośrodek Studiów Kulturowych i Literackich nad Komunizmem IBL PAN). Zajmuje się problemami dyskursu publicznego w Polsce; interesuje się funkcjami obrazów Żyda i ich rolą w definiowaniu polskiej tożsamości oraz narracjami o PRL-u i komunizmie po roku ’89.

Le texte seul est utilisable sous licence Creative Commons - Attribution - Pas d'Utilisation Commerciale - Pas de Modification 4.0 International - CC BY-NC-ND 4.0. Les autres éléments (illustrations, fichiers annexes importés) sont « Tous droits réservés », sauf mention contraire.
Przemoc filosemicka?
Nowe polskie narracje o Żydach po roku 2000
Elżbieta Janicka et Tomasz Żukowski Elżbieta Janicka et Tomasz Żukowski (éd.)
2016
Literatura polska wobec Zagłady (1939-1968)
Sławomir Buryła, Dorota Krawczyńska et Jacek Leociak (dir.) Sławomir Buryła, Dorota Krawczyńska et Jacek Leociak (éd.)
2016
Pomniki pamięci
Miejsca niepamięci
Katarzyna Chmielewska et Alina Molisak (dir.) Katarzyna Chmielewska et Alina Molisak (éd.)
2017
Spory o Grossa
Polskie problemy z pamięcią o Żydach
Paweł Dobrosielski Paweł Dobrosielski (éd.)
2017
Nowoczesny Orfeusz
Interpretacje mitu w literaturze polskiej XX-XXI wieku
Maciej Jaworski Maciej Jaworski (éd.)
2017
Refleksja nad literaturą w polskim piśmiennictwie emigracyjnym
Tymon Terlecki, Czesław Miłosz, Gustaw Herling-Grudziński
Andrzej Karcz Andrzej Karcz (éd.)
2017