Pomniki pamięci
Miejsca niepamięci
Monuments of Memory. Places of Oblivion
Współczesne badania nad polską literaturą i kulturąÉditeur : Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk
Lieu d’édition : Warszawa
Publication sur OpenEdition Books : 6 mars 2024
Collection : Współczesne badania nad polską literaturą i kulturą
Année d’édition : 2017
Nombre de pages : 225
Présentation
Książka […] opowiada o rezultacie spotkań badaczy z uniwersytetów w Hamburgu, Warszawie, Poznaniu i z PAN, podczas których uformowała się w dyskusji ważna i trudna materia, dotykająca „historyzacji” tego, co pamiętane. A ściślej pamiętania Zagłady w dwóch, mocno splecionych rodzajach przedstawień. To znaczy w organizowanych wokół dyskursu postkatastroficznego realizacjach memorialnych; w pomnikach, muzeach, osobach-świadkach (ich „pomnikowa” rola), również w literaturze, w plastyce, w filmie – także w swoistych derealizacjach pamięci, tzn. w memorialnych przedstawieniach, które coś ukazując, coś innego (albo to samo) zacierają, wypierają, redefiniują, reorganizują i – w istocie – dokonują zabiegu anestezji/amnezji. Uśpienia prymarnej pamięci, jej u-nieistotnienia. A definicyjnie trafny tytuł, wiążący miejsca pamięci i niepamięci (to coś innego, niż nie-miejsca Marca Augé), wskazuje na rozmaite praktyki historyczne tego pamiętania/uniepamiętniania i na całą sferę osnuwanych wokół zaburzania pamięci takich praktyk-obrządków, motywowanych różnie, psychospołecznie (wyparcie, poczucie winy) i historycznie (tzw. konkurencja pamięci), i religijnie („rywalizacja” martyrologii), ale zawsze ważnych i zawsze też dalekich od politycznej niewinności. (Prof. Andrzej Zieniewicz)
Sommaire
Katarzyna Chmielewska et Alina Molisak
Słowo od redaktorekKatarzyna Chmielewska
Człowiek-pomnik. Instytucjonalizacja i przejęcie bohaterów na przykładzie MarkaAlina Molisak
Sprawiedliwi w kaplicyTomasz Żukowski
Co widzieli świadkowie ?Przemysław Czapliński
Metanoja albo postoświeceniowe filmy o ZagładzieKatarzyna Adamczak
Między projektem edukacyjnym a atrakcją turystyczną. Funkcja i znaczenie miejsc pamięci we współczesnym niemieckojęzycznym dramacie i filmieLeonie Beiersdorf
Zbliżenia do Szoa. O zmianach w kulturze pamięci w Niemczech WschodnichFrank Golczewski
Zmienione spojrzenia na pomniki i ich wykorzystanie – na przykładzie pomników wojen w Niemczech północnych
Le texte seul est utilisable sous licence Creative Commons - Attribution - Pas d'Utilisation Commerciale - Pas de Modification 4.0 International - CC BY-NC-ND 4.0. Les autres éléments (illustrations, fichiers annexes importés) sont « Tous droits réservés », sauf mention contraire.