Dopowiedzenie (od współredaktora)
p. 11-12
Texte intégral
1 Oddając do druku tom z Drugiej edycji Transdyscyplinarnej Szkoły Letniej mamy krzepiącą świadomość, że zainaugurowana świeżo „nowa świecka tradycja” ma chyba widoki dłuższego trwania. Towarzyszy jej bowiem nieomal entuzjastyczne (odpukać) zainteresowanie nie tylko wykładowców i nie tylko doktorantów, ale również władz kolejnego uniwersytetu, będącego współorganizatorem naszej tsl, tzn. Władz Dziekańskich Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, które zdecydowały się (nakładem niemałych kosztów) dofinansować skutecznie całe to przedsięwzięcie (zarówno koszty pobytu uczestników, jak sfinansowanie publikacji).
2Dziękuję zatem serdecznie prof. Teresie Szostek, która wraz z nader sprawnym, życzliwym i kompetentnym zespołem, wzięła na siebie cały (poza merytorycznym) ciężar organizacji naszego spotkania oraz Obu Panom Dziekanom wf uwr: poprzedniemu – prof. Michałowi Sarnowskiemu, i obecnemu – prof. Marcinowi Cieńskiemu, którzy nie tylko podjęli te niełatwe decyzje, ale i dotrzymali wszelkich zobowiązań. Co zaś do organizacji merytorycznej, to – podobnie jak poprzednio – nie udałoby się z pewnością doprowadzić (w porze bądź co bądź wakacyjnej) do spotkania i tak intensywnej aktywności intelektualno-nauczycielskiej grona tak znakomitych uczonych, gdyby nie współpraca dr Romy Sendyki i pomoc mgr Marii Kobielskiej.
3 Rozumiejąc, że problematyka pamięci, jakkolwiek ogromnie rozległa i ważna, nie obejmuje całości zainteresowań naszych doktorantów, staramy się konfrontować ją z innymi aktualnymi zagadnieniami, w sposób, który (mam nadzieję) wzbogaci jedną i drugie… W tej edycji były to zagadnienia posthumanistyki, filozofii i psychoanalizy. Trzeba jednak silnie podkreślić, że i memory studies nie dopracowały się jeszcze (szczęśliwie) zamkniętej teorii i metodologii badawczej, czego najlepszym dowodem był wykład specjalnie zaproszonego gościa, prof. Michaela Rothberga, który w czasie obrad Drugiej tsl przedstawił nowy wariant swej oryginalnej koncepcji „pamięci wielokierunkowej”, cieszącej się w nauce światowej wzrastającym zainteresowaniem badaczy.
4Organizacyjna formuła naszego spotkania w Morawie wzbogaciła się o jeden nowy składnik: panelowe wystąpienia doktorantów. Najciekawsze z nich, zdaniem biorących udział w dyskusjach popanelowych wykładowców, znalazły się w poszczególnych częściach tego tomu. Mamy nadzieję, że inicjatywa ta będzie się cieszyła wzrastającym zainteresowaniem, a dział publikowanych wystąpień także rósł w siłę (liczebną i merytoryczną) z każdym kolejnym tomem. Będziemy też starali się rejestrować najciekawsze dyskusje, które najlepiej świadczą o temperaturze (intelektualnej i emocjonalnej) tych spotkań.
5Transdyscyplinarna Szkoła Letnia to tymczasem dość zalążkowa inicjatywa zawieszona swobodnie nad zinstytucjonalizowanymi studiami iii stopnia. W interesie najmłodszego pokolenia polskich badaczy filologów i humanistów – całej nauki polskiej – jest, w moim przekonaniu, by stopniowo ewoluowała w oficjalnie subsydiowany (przez rządowe czy fundacyjne organy) program 3+, skierowany do doktorantów o transdyscyplinarnych zainteresowaniach, spragnionych kontaktu z najważniejszymi i najbardziej inspirującymi badaczami polskiej i światowej humanistyki i/lub poszukujących sposobów poznania z pierwszej ręki nowych słowników, metod, orientacji teoretycznych, które mogliby uczynić narzędziami analizy pasjonujących ich problemów. Zanim jednak do tego dojdziemy, ta samorządowa inicjatywa zaspokoić musi najpilniejsze potrzeby.
Auteur
Prof. dr hab., prof. na uj i w ibl pan. Kierownik Katedry Antropologii Literatury i Badań Kulturowych wp uj oraz Transdyscyplinarnej Szkoły Letniej. Ostatnio opublikował Poetyka doświadczenia. Teoria – nowoczesność – literatura (2012).

Le texte seul est utilisable sous licence Creative Commons - Attribution - Pas d'Utilisation Commerciale - Pas de Modification 4.0 International - CC BY-NC-ND 4.0. Les autres éléments (illustrations, fichiers annexes importés) sont « Tous droits réservés », sauf mention contraire.
Maszynerie afektywne
Literackie strategie emancypacji w najnowszej polskiej poezji kobiet
Monika Glosowitz
2019